Warning: Creating default object from empty value in /home3/shabazsa/public_html/wp-content/themes/dinakala/includes/ReduxCore/inc/class.redux_filesystem.php on line 29
استیم تراپ | آشنایی با ویژگی ها و انواع مدل های استیم تراپ - شهباز صنعت

آشنایی با ویژگی ها و انواع استیم تراپ

ادمین سایت ادمین سایت
143 بازدید

استیم تراپ نوعی شیر اتوماتیک است که به عنوان فیلتری برای گاز و بخار در سیستم نصب می شود. علاوه بر این اجازه خروج به بخارهای موجود در سیستم نمی دهد و در صورت ضرورت گازها و یا آب را از سیستم تخلیه می کند. نام دیگر این شیر اتوماتیک تله بخار است.

همچنین شاید این را نیز دوست داشته باشید: شیر پنوماتیک

استیم تراپ چیست؟

استیم تراپ نوعی شیر اتوماتیک است که به عنوان فیلتری برای گاز و بخار در سیستم نصب می شود. علاوه بر این اجازه خروج به بخارهای موجود در سیستم نمی دهد و در صورت ضرورت گازها و یا آب را از سیستم تخلیه می کند. نام دیگر این شیر اتوماتیک تله بخار است.

در صنایع مختلف، بخار به عنوان نیروی محرکه و یا برای گرمایش مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین کاربرد تله بخار در صنعت از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. این شیر اتوماتیکی، بخار مایع را از محفظه جدا می کند و علاوه بر نگهداشتن بخار، آن را به صورت کنترل شده در سیستم جریان می دهد.

استفاده از یک ولو معمولی برای خارج کردن بخار مایع یا میعانات، باعث می شود تا بخار نیز نشت کرده و خارج شود. اما استفاده از شیر اتوماتیک یا استیم تراپ تنها بخار مایع را از سیستم خارج می کند. اگر بخار مایع از طریق لوله های انتقال خارج نشود، راندمان گرمایی سیستم را تحت تاثیر قرار می دهد.

این نوع شیرآلات در نقطه اتصال خطوط بخار نصب می شوند و از هدر رفتن بخار در سیستم جلوگیری می کرد. به وجود آمدن انرژی گرمایی نهان در تجهیزات باعث خرابی و نقص در عملکرد آنها می شود. تله بخار هنگام تخلیه کامل میعانات بسته شده و در صورت تولید دوباره میعانات عملکرد خود را تکرار می کند.

عملکرد استیم تراپ به اینگونه است که، در صورت بروز پدیده گرمای نهان و یا کندانس یا چگالش، آن را از سیستم خارج می کند. علاوه بر این هوا و یا گازهای غیر قابل تراکم دیگر را نیز تخلیه کرده و همچنین در مصرف انرژی صرفه جویی می کند.

نصب استیم تراپ یا تله بخار

برای نصب تله بخار بایستی به مکان نصب این وسیله و همچنین تامین لوازم و تجهیزت لازم برای نصب آن دقت کرد.

برای نصب تله بخار به شیر یک طرفه برای جلوگیری از برگشت میعانات به سیستم و همچنین شیر قطع کن قبل و بعد از شیر اتوماتیک، نیاز است. علاوه بر این برای جلوگیری از ورود ذرات مختلف قبل از تله بخار صافی نصب می شود. برای باز و بسته کرد این شیر اتوماتیک به مهره ماسوره نیازمند هستیم.

شیر آزمایش نیز وسیله دیگری است که هنگام کنترل و بازبینی می توان از آن استفاده کرد و عملکرد تله بخار را بررسی کرد. در کنار خط تله بخار و در موازات آن، به مسیری دیگر نیاز است تا در مواقع ضروری، کار تخلیه را انجام دهد.

مکان نصب تله بخار

مکان نصب استیم تراپ نیز یکی از نکات قابل توجه به هنگام نصب این قطعه است. یکی از راه های نصب این قطعه، نصب آن در نزدیکی خط اصلی است. این روش باعث می شود تا انرژی حرارتی هدر نرود. اما به دلیل آن که در این نوع نصب این قطعه در ارتفاع بالا قرار می گیرد، بنابراین تعمیر و نگهداری تله بخار به سختی انجام می شود.

یکی دیگر از راه های نصب تله بخار، نصب در نزدیک زمین است. در این نصب، تعمیر و نگهداری از این وسیله به راحتی انجام می شود. اما هدر رفت انرژی حرارتی در این روش بیشتر است. استفاده از عایق کاری در این راه می تواند به میزان قابل توجهی از هدر رفتن گرما و حرارت جلوگیری کند.

اما نصب استیم تراپ به صورت افقی یا عمودی نیز اهمیت قابل توجهی دارد. نصب به صورت عمودی باعث می شود تا فضای کمتری اشغال شود. اما نصب به صورت افقی به فضای بیشتری نیاز دارد و نصب به صورت محکم به سطح انجام می شود.

این مقاله هر آنچه در مورد کنترل ولو باید بدانیم را هم بخوانید.

انواع استیم تراپ

استیم تراپ مکانیکی:

یکی از انواع تله بخار، نوع مکانیکی است و انواع سطلی و تله های شناور زیر مجموعه این نوع قرار می گیرند. عملکرد تله بخار مکانیکی بر اساس اختلاف چگالی بین آب و بخار می باشد. عمر مفید این نوع تله بخار بین ۳ تا ۴ سال است و معمولا دارای اتصالی مکانیکی بوده که باعث باز و بسته شدن شیر می شود.

استیم تراپ ترمودینامیکی:

نوع دیگر استیم تراپ، نوع ترمودینامیکی است که عملکرد آن به چگالی بیشتر آب به بخار و سرعت بالای بخار بستگی دارد. تله بخار دیسکی زیر مجموعه این نوع است. تله های ترمودینامیکی بر اساس تغییر ولتاژ در جریان سیالات تراکم ناپذیر و تراکم پذیر، بر روی تفاوت دینامیکی کار می کند. این نوع تله بخار بسیار مقاوم بوده و عملکرد ساده ای دارد.

استیم تراپ حرارتی:

تله بخار حرارتی نوع دیگری است که بر اساس اختلاف دمای بخار و فرآیند چگالیده عمل می کند. این مدل دارای شیری است که باز و بسته شدن آن بستگی به عملیات انقباض یا انبساط دارد. طراحی این نوع از تله بخار به گونه ای است که بایستی میعانات موجود هنگامی تخلیه شوند تا به اندازه کافی خنک شده و سپس به آنها اجازه خروج داده می شود.

انواع این نوع تله بخار که نام دیگر آن تله بخار ترموستاتیکی است، ویفری، بی متالیک، فانوسهای و سیلندری می باشد.هر کدام از این انواع دارای مشخصات ویژه و مزایا و معایب مخصوص به خود هستند.

نوع دیگر استیم تراپ تلفیقی از نوع مکانیکی و حرارتی بوده و تله بخار شناوری_حرارتی نامیده می شود. این نوع دارای بخشی با شیر شناوری و بخشی دیگر با شیر حرارتی از نوع فانوسهای یا بی متالیک است. ساختار تله بخار شناوری_حرارتی ساده بوده و در مقابل تغییر فشار یا بار واکنش بسیار سریعی دارد.

چگونگی عملکرد تجهیزات

یکی از نکات قابل توجه در هنگام استفاده از استیم تراپ ها، بررسی چگونگی عملکرد این تجهیزات است. برای ارزیابی و بررسی عملکرد این قطعه باید از فرد ماهر و حرفه ای در این زمینه استفاده کرد.

این فرد بایستی مهارت لازم را هنگام دیدن تله بخار داشته باشد تا بتواند مشکلات موجود در آن را پیدا کند. همچنین باید تفاوت بین بخار زنده و فلش بخار را به خوبی تشخیص دهد. استفاده از عینک های دید می تواند به فرد در بررسی تله بخار کمک کند.

علاوه بر این هنگام بررسی استیم تراپ به تجهیزات صوتی نیاز هست تا صداهای غیر نرمال تشخیص داده شود. ارزیابی دمایی روش دیگری است که می تواند در بررسی عملکرد تله بخار موثر باشد. البته باید گفت در این روش اندازه گیری دمای میعان و بخار اشباع شده، کاری مشکل است.

نکته پایانی در استفاده از تله بخار

از جمله مواردی که در هنگام انتخاب تله بخار یا استیم تراپ برای وسایل استفاده کننده بخار بایستی به آن توجه کرد، سایز مناسب آن، مناسب بودن ضریب اطمینان، میزان مصرف کندانس در سیستم، اختلاف فشار میان دو طرف تله بخار و حداکثر میزان فشار مجاز برای تله بخار است.

دسته بندی تجهیزات صنعتی
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

یک پاسخ به “آشنایی با ویژگی ها و انواع استیم تراپ”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود به سایت