Warning: Creating default object from empty value in /home3/shabazsa/public_html/wp-content/themes/dinakala/includes/ReduxCore/inc/class.redux_filesystem.php on line 29
بال ولو پنوماتیک | مقاله ای جامع درباره شیر توپی پنوماتیک - شهباز صنعت

نکاتی مهم درباره بال ولو پنوماتیکی!

ادمین سایت ادمین سایت
213 بازدید
بال ولو پنوماتیک

شیرهای توپی را می توان با یک محرک پنوماتیک (بال ولو پنوماتیکی) یا یک محرک الکتریکی (دریچه های توپی برقی) برای اتوماسیون و / یا کنترل از راه دور ترکیب کرد. بسته به نوع کاربرد، اتوماسیون با محرک پنوماتیک در مقابل یک برقی ممکن است از مزیت بیشتری برخوردار باشد یا بالعکس. در این مقاله ما دو گزینه را با هم مقایسه خواهیم کرد.

مقایسه نحوه عملکرد بال ولو پنوماتیک و شیر برقی

نمای کلی بال ولو (شیر توپی)

سوپاپ توپی یک شیر چهارم چرخشی است که جریان یک محیط را با داشتن یک توپ چرخان توخالی کنترل می کند. هنگامی که قسمت توخالی توپ با جریان (لوله یا شیلنگ) همسو باشد، دریچه باز است و محیط قادر به عبور از آن است. شیر هنگامی که قسمت جامد توپی با جریان مطابقت داشته باشد، بسته می شود که با چرخش ۹۰ درجه (از این رو نام سوپاپ چرخش یک چهارم) توپ انجام می شود.

همچنین می توان شیر را بین کاملا باز و کاملا بسته قرار داد که به شما امکان می دهد، جریان را دقیق تر تنظیم کنید. شیرهای توپی معمولی دارای دو پورت هستند، یکی برای ورودی و دیگری برای خروجی.

دریچه های توپی دارای یک ساقه سوپاپ هستند که به توپ متصل شده و چرخش آن را کنترل می کند. می توان دریچه سوپاپ را به یک محرک چرخشی پنوماتیک (بال ولو پنوماتیک) یا الکتریکی متصل کرد تا ساقه را بچرخاند تا شیر توپی را به طور خودکار و / یا از راه دور ببندد.

بال ولو پنوماتیکی

محرک های پنوماتیکی در بال ولو پنوماتیک

محرک های پنوماتیک از فشار هوای فشرده برای تولید گشتاور مورد نیاز برای چرخاندن سوپاپ استفاده می کنند. اکثر محرک های پنوماتیک چهارم چرخشی دارای یک پیستون و یک مکانیزم دنده رک و پینیون برای تولید گشتاور هستند. یک درگاه ورودی روی محرک، هوای فشرده شده را به محرک وارد می کند. هوای فشرده پیستون را به صورت خطی که به دندانه دار متصل است، حرکت می دهد. دندانه دار از طریق چرخ دنده به پینیون متصل می شود؛ بنابراین حرکت خطی را به چرخش تبدیل می کند. پینیون به طور همزمان این حرکت را به ساقه سوپاپ منتقل می کند که توپی سوپاپ را باز یا بسته می کند.

محرک های برقی

محرک های الکتریکی انرژی الکتریکی را به نیروی چرخشی تبدیل می کنند. یک موتور الکتریکی در محرک این تبدیل را انجام می دهد. با چرخش موتور گشتاور ایجاد می کند. یک درایو خروجی این گشتاور را به ساقه سوپاپ منتقل می کند و به طور کارآمد آن را می چرخاند. محرک های الکتریکی ممکن است از نوع DC یا AC باشند.

مقایسه بال ولو پنوماتیک و برقی

موارد زیر برخی از ویژگی های قابل مقایسه بال ولو پنوماتیک و برقی است:

سرعت دوران

سرعت چرخش، سرعتی است که در آن توپی سوپاپ محرک، چرخشی کامل (۹۰ درجه) ایجاد می کند. به طور معمول برای واحدهای با همان اندازه، سرعت چرخش یک شیر توپی برقی کمتر از یک بال ولو پنوماتیکی است.

طول عمر

طول عمر تجهیزات دوره زمانی است که واحد کاملا کاربردی و عملیاتی است. بال ولو پنوماتیک اجزای کمتری دارند و نگهداری آنها آسان تر است؛ از این رو طول عمر آنها بیشتر از همتایان الکتریکی است. محرک های الکتریکی اجزای مختلفی دارند که نیاز به نگهداری دارند؛ مانند سیم پیچ الکتریکی، درایور الکترونیکی، محرک مکانیکی و …

تصویر بال ولو پنوماتیکی

دقت، درستی

دقت یا مدولاسیون برای واحدهایی است که برای تنظیم دقیق تر جریان در یک نقطه نیمه باز (یعنی ۲۰ درجه باز) متوقف می شوند. هر دو محرک بال ولو پنوماتیکی و برقی دقیق عمل می کنند؛ اما دریچه های توپی موتور دارای دقت بالاتری هستند. یک شیر توپی برقی قادر است با درجه های بسیار دقیق باز و بسته شود. محرک های بال ولو پنوماتیک با کنترل فشار هوا در ورودی ورودی، مدولاسیون را انجام می دهند. نشت یا نوسانات فشار می توانند به راحتی موقعیت شیر ​​را تحت تأثیر قرار دهند. از طرف دیگر محرک های الکتریکی از سیگنال های کنترل الکتریکی دقیق برای انجام کنترل استفاده می کنند.

مصرف انرژی

مصرف انرژی، انرژی مورد نیاز محرک برای چرخاندن شیر است. در مقایسه، مصرف انرژی شیرهای توپی برقی کمتر از شیرهای توپی فعال شده بادی است. در محرک های پنوماتیک، کل سیستم فشرده سازی هوا (کمپرسور، فیلترها، روان کننده ها، نیرو و …) مصرف بالای انرژی آنها را به خود اختصاص می دهد.

بدون خطر

این یک ویژگی ایمنی است که برای باز یا بسته شدن خودکار شیر در صورت قطع برق طراحی شده است. استفاده از مکانیزم ایمن در برابر خرابی روی شیر توپی پنوماتیک معمولاً آسان تر و ارزان تر از شیر سوپاپ توپی موتور است. محرکهای تک کنه پنوماتیک بسیار رایج هستند و از فنر برای بازگشت به موقعیت پایه استفاده می کنند و به عنوان محلول ضد خرابی ایده آل هستند. محرک های الکتریکی با مکانیسم ایمن در برابر خرابی می توانند با باتری یا فنر کار کنند و معمولاً گران تر از محلول پنوماتیک هستند.

هزینه

هزینه شیر توپی پنوماتیک معمولا کمتر از یک برقی است؛ زیرا طراحی محرک پیچیدگی کمتری دارد. با این وجود، این هزینه های اجزای سیستم پنوماتیک، از جمله کمپرسور، آماده سازی هوا، لوله ها و غیره را در نظر نمی گیرد. عملکرد شیر پنوماتیک به دلیل مصرف بیشتر انرژی و اتلاف انرژی که در نتیجه تولید هوای فشرده شده است، در طولانی مدت گران تر است.

بازخورد موقعیت

نشانگرهای موقعیت، موقعیت محرک را در هر زمان مشخص نشان می دهند. آنها معمولا در بالای محرک برای دید بالا قرار می گیرند. اکثر محرک های پنوماتیک می توانند برای بازخورد الکتریکی به یک سوئیچ محدود در بالا مجهز شوند. بسیاری از محرک های الکتریکی دارای سوئیچ های محدود داخلی برای بازخورد موقعیت هستند. با این حال، محرک های اساسی بیشتر این ویژگی را ندارند.

محدوده اندازه / گشتاور

گشتاور همان نیروی چرخشی است که دریچه توپی برای چرخاندن آن نیاز دارد. محرک های پنوماتیک گشتاور بسیار بیشتری در واحد اندازه نسبت به محرک های الکتریکی ارائه می دهند. بنابراین، برای برنامه هایی که به شیر بزرگ یا گشتاور زیاد نیاز دارند، به طور معمول شیر توپی پنوماتیک گزینه بهتری است.

شرایط خطرناک

شیر توپی برقی قبل از اینکه در شرایط خطرناک کار کند، باید گواهی NEMA / ATEX داشته باشد. محرک های پنوماتیک، با گواهینامه ATEX به طور گسترده تری در دسترس هستند. همچنین، آنها نه ایجاد اختلال الکترومغناطیسی می کنند و نه تحت تأثیر آنها قرار می گیرند. برخلاف همتایان الکتریکی آنها، محرک های پنوماتیک نسبت به محیط مرطوب حساس نیستند و همچنین تحت گرمازدگی قرار نمی گیرند.

دسته بندی تجهیزات صنعتی شیر پنوماتیک
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود به سایت