منوی دسته بندی

تله بخار کوزه ای

تله بخار (تراپ) شناور دار یا فلوتری Ball Float Trap:

تله بخار کوزه ای: به این مدل تله بخار، تراپ کوزه ای یا تله بخار کوزه ای نیز می گویند.

مطابق تشخیص تفاوت چگالی بین بخار و کندانس عمل می کنند. کندانس ورودی به تراپ موجب بلند شدن فلوتر و دور شدن شیر اصلی از بخش سیت و خارج شدن کندانس می شود.

مسیر خروجی پیوسته پر از آب بوده و بدین صورت امکان خروج هوا یا بخار از این قسمت وجود ندارد. در حالت ورود بخار، فلوتر (شناور) به پایین افتاده و خروجی را خواهد بست.

در نوع های قدیمی این تراپ، شیر هواگیر دستی در قسمت فوقاتی تله بخار تعبیه شده بود. تراپ های جدید از شیر ترموستاتیک هواگیری برای تخلیه هوا استفاده می کنند.

شیر اتوماتیک هواگیر از قطعۀ کپسولی همسان در تراپ های ترموستاتیک (Ballanced Pressure) استفاده می کند و در قسمت بالایی سطح کندانس تعبیه می شود. بعد از تخلیۀ هوای اولیه، شیر هواگیری که بسته شده بود تا زمانی که دوباره هوا در داخل تراپ جمع شود تا باز شده و ظرفیت تخلیه را افزایش می دهد.

در خیلی از کاربرها، تله بخار فلوتری به عنوان برترین تله بخار محسوب شده و کندانس را مستقل از تغییرات دما و فشار ورودی تخلیه می کند.

برتری های تله بخار شناور دار یا فلوتری Ball Float Trap :

۱- تخلیۀ کندانس به طور مداوم و در دمای بخار انجام می شود پس اولین انتخاب در کاربردهایی است که دارای نرخ انتقال حرارت بالا و حجم کندانس به نسبت زیاد می باشند

۲- تخلیۀ کندانس در شرایط متغیر و با حجم زیاد یا کم، به درستی انجام می شود و تحت تأثیر تغییرات ناگهانی فشار یا جریان نیست.

۳- با نصب شیر هواگیر داخلی، تخلیه هوا به صورت دلخواه انجام می گیرد

۴- اندازه تخلیه کندانس به نسبت اندازه تراپ زیاد است

۵- در مواردی که فرصت گیرافتادن بخار (Steam Locking) وجود داشته باشد، استفاده از تراپ فلوتری که شیر آزاد کنندۀ بخار داشته باشد، تنها و بهترین حالت است.

۶- در مقابل پدیدۀ “ضربۀ چکش” مقاومت خوبی دارد.

کمبود های تله بخار شناور دار یا فلوتری Ball Float Trap :

۱- از آنجا که همیشه مقداری آب در این تراپ در زمانی خاموشی سیستم و یا سرد بودن هوا باقی می ماند، امکان انجماد و آسیب رسیدن به بخش های شناور وجود دارد و در این موارد می توان از عایق ویژه استفاده کرد.

۲- مثل تمامی تراپ های مکانیکی، نوع و اندازۀ قطعه های داخلی با توجه به محدودۀ فشار کاری متفاوت می باشد، تله بخارهایی که در اختلاف فشار های بالاتر کار می کند، دارای اریفیس کوچکتری هستند تا نیروی شناوری فلوتر را یکسان نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *