Warning: Creating default object from empty value in /home3/shabazsa/public_html/wp-content/themes/dinakala/includes/ReduxCore/inc/class.redux_filesystem.php on line 29
تله بخار | مقاله ای جامع درباره تله بخار (استیم تراپ) و انواع آن - شهباز صنعت

تله بخار چیست، انواع آن کدام است و چگونه کار می کند؟

ادمین سایت ادمین سایت
137 بازدید
تله بخار

بخار یک شیر تخلیه اتوماتیک را که بین بخار و میعانات تمایز ایجاد می کند، به دام می اندازد. یک تله بخار بخار را نگه داشته و میعانات را تحت فشارها یا بارهای مختلف تخلیه می کند. تله های بخار باید ظرفیت خوبی برای تخلیه سریع هوا و سایر گازهای غیرقابل تغلیظ داشته باشند.

مقدمه ای درباره تله بخار یا استیم تراپ

تله بخار بخشی جدایی ناپذیر از سیستم بخار است. تله های بخار نقش مهمی در حفظ بهره وری و کارآیی سیستم بخار دارند.

سیستم های بخار برای کار دادن انرژی خام طراحی شده اند و تله های بخار بخش مهمی از آن سیستم هستند. درک واقعاً تله بخار به کمی دانش بخار و میعانات احتیاج دارد؛ بنابراین ما قصد داریم با اصول اولیه شروع کنیم

این راهنمای جامع سؤالاتی که ممکن است در مورد تله های بخار و اصول کار آنها داشته باشید، پاسخ می دهد.

همچنین شاید این را دوست داشته باشید: آشنایی با ویژگی ها و انواع استیم تراپ

تله بخار چیست؟

بخار یک شیر تخلیه اتوماتیک را که بین بخار و میعانات تمایز ایجاد می کند، به دام می اندازد. یک تله بخار بخار را نگه داشته و میعانات را تحت فشارها یا بارهای مختلف تخلیه می کند. تله های بخار باید ظرفیت خوبی برای تخلیه سریع هوا و سایر گازهای غیرقابل تغلیظ داشته باشند.

چرا بخار؟

همه ما با روش آزمایش شده و واقعی تولید انرژی آشنا هستیم که توسط نیاکان ما مانند ما تولید می شود: آتش. چند صد سال سریع پیش بروید و آتش همچنان یک گزینه برتر است، اما در طول مسیر مردم فهمیدند که با روشن کردن آتش در همه جا که انرژی لازم است می توان یک سری مشکلات ایجاد کرد.

حفظ یک آتش سوزی در یک محیط کنترل شده و منزوی بسیار ساده تر است – اما شما نمی توانید یک لوله را به جایی که لازم است ارسال کنید! آنجا است که بخار بازی می کند

بخار قادر است انرژی زیادی را در خود نگه دارد، لوله ها را به تنهایی طی می کند و گرما را به شکل یکنواخت منتقل می کند – تمام خصوصیات عالی که باعث می شود این کار بی فایده باشد.

آتش سوزی در یک دیگ بخار اتفاق می افتد که آب را به جوش می آورد – آن را به بخار تبدیل می کند. این بخار به هر جایی که لازم است توزیع می شود و سپس مقداری از انرژی ایجاد شده در دیگ بخار برای کار کردن مهار می شود – در مواردی مانند رادیاتور، بخاری آب، کتری های صنعتی، دستگاه های ضدعفونی کننده ، توربین و غیره

 

چرا از تله بخار استفاده می شود؟

بخار دام وسیله ای است که میعانات را از سیستم بخار خارج می کند. یک سیستم بخار معمولی تله های بخار زیادی دارد – آن ها در فواصل ۵۰-۱۵۰ درجه در لوله مستقیم ، بعد از هر مبدل حرارتی (جایی که کار انجام می شود) و در هر مکانی که تغییر ارتفاع یا فشار وجود دارد ، قرار می گیرند.

به بیان ساده، از تله بخار برای حذف گازهای میعانات و غیرقابل تغلیظ از شبکه بخار استفاده می شود.

بخار تولید شده توسط دیگ بخار حاوی انرژی گرمایی است که برای گرم کردن محصول استفاده می شود. هنگامی که بخار با گرم کردن محصول انرژی خود را از دست می دهد، میعانات تشکیل می شود.

همچنین، بخشی از انرژی موجود در بخار در اثر از دست دادن تابش از لوله ها و اتصالات از بین می رود. پس از از دست دادن این گرما، بخار به میعان تبدیل می شود. اگر این میعانات به محض تشکیل فوراً تخلیه نشود، می تواند با کاهش سرعت انتقال گرما به فرآیند، کارایی عملکرد سیستم را کاهش دهد. وجود میعانات گازی در سیستم بخار نیز می تواند باعث صدمه فیزیکی ناشی از چکش آب یا خوردگی شود.

به چهار دلیل مهم حذف هوا و سایر گازهای غیرقابل تغلیظ از سیستم بخار مهم است.

(۱) هنگام راه اندازی، بخار فقط با سرعت تخلیه هوا وارد سیستم می شود.

(۲) یک مخلوط بخار هوا دمایی کاملاً کمتر از دمای بخار دارد و باعث کاهش گرمای منتقل شده می شود.

(۳) هوا عایق است و به سطح لوله یا ظرف می چسبد و باعث انتقال حرارت آهسته و ناهموار می شود.

(۴) محلول در میعانات، گازهای غیرقابل تغلیظ از اسید که باعث خوردگی سیستم می شود.

میعانات چیست؟

وقتی انرژی بخار مهار می شود، برخی از بخارها متراکم می شوند. برای کسانی که می دانند، رسانایی، گرمای نهان، گرمای محسوس، بخار اشباع شده و همرفت را برای یک دقیقه فراموش کنیم و فقط این قیاس را تحمل کنیم. میعانات “عرق” بخار است که به کار گرفته شده است. به عبارت دیگر، بخار انرژی خود را از طریق کار آزاد کرده و دوباره به آب تبدیل می شود.

بخار خوب است، میعانات اجتناب ناپذیر است

خواص عالی بخار – انرژی زیادی را در خود نگه می دارد، به تنهایی مسیر لوله ها را طی می کند و گرما را به طور یکنواخت منتقل می کند – در مورد آب اعمال نمی شود! میعانات گازی (آب) هنگام کار یک سیستم اجتناب ناپذیر اجتناب ناپذیر است، اما باید از سیستم خارج شود تا بخار بتواند به کار خود ادامه دهد.

آب همچنین دارای عوارض جانبی نامطلوبی است، مانند ایجاد خوردگی و چکش آب که در اینجا به آن وارد نخواهیم شد – فقط کافی است بگوییم که در سیستم بخار مورد نظر نیست.

هدف از تله بخار چیست؟

مکانیسم های مختلفی که توسط تله بخار استفاده می شود؛ اما همه آنها با هدف نگه داشتن بخار در “حلقه بخار” هنگام استخراج میعانات (و هوا) و هدایت مجدد آن به “حلقه میعانات”. حلقه میعانات معمولاً در مخزن تغذیه می شود و از آنجا آب یا فرآوری می شود و به دیگ بخار برگردانده می شود و یا به عنوان پسماند خنک و تخلیه می شود.

اپراتورهای سیستم بخار باید بدانند که تله بخار آنها کار خود را انجام می دهند و بر اساس اندازه و نوع بار (حداقل، حداکثر و قوام)، الزامات دوچرخه سواری، نیازهای فرآیند، طول عمر و بسیاری از عوامل دیگر در مورد اندازه و نوع آن ها تصمیم بگیرند.

 

انواع تله بخار: بر اساس اصل کار

در طول دوره، انواع مختلفی از تله بخار تولید شده اند تا متناسب با کاربردهای مختلف باشند. خاصیت اساسی تله بخار این است که بتواند بخار و میعان را از یکدیگر تشخیص دهد. انواع مختلف تله بخار از اصول و مکانیسم های مختلفی برای تمایز بین بخار، میعانات و هوا استفاده می کنند.

وقتی طبق این اصول عملیاتی طبقه بندی می شود، هر طرح دارای مزایا و محدودیت هایی است که باید هنگام انتخاب دام بخار برای یک کاربرد خاص در نظر گرفته شود.

به طور کلی، بر اساس اصلی که برای تمایز بین بخار و میعانات استفاده می شود، تله بخار به شرح زیر دسته بندی می شود.

تله بخار عملیاتی – مکانیکی

تله بخار با تراکم کار شده یا مکانیکی بر اساس تفاوت در تراکم آنها بین بخار و میعانات متمایز می شوند. بخار همیشه سبک تر است و از این رو چگالی بسیار کمتری نسبت به میعانات دارد. یک نوع مکانیکی دام بخار به شما اجازه می دهد تا میعانات سنگین تخلیه شده و بخار را نگه دارند.

همانطور که مشاهده کردیم، حذف سریع هوا و سایر گازهای غیرقابل تغلیظ برای راه اندازی صحیح سیستم بخار ضروری است. تله های شناور دارای یک دریچه هوای اختیاری هستند که به سرعت هوا و سایر گازها را در هنگام راه اندازی از بین می برد.

تله بخار مکانیکی دو نوع اصلی دارند که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرند.

الف)شناور توپی

تله های شناور یا تله های شناور توپی برای کاربردهای گرمایش فرآیند ایده آل هستند. تله های شناور به گونه ای طراحی شده اند که صندلی شیر همیشه در زیر آب قرار گرفته و از اتلاف بخار جلوگیری می کند. تخلیه مداوم است و با سرعت چگالش تعدیل می شود. تحت تأثیر تغییرات فشار ورودی قرار نمی گیرد. دریچه جداگانه هوا از طریق ترموستات به طور مستقل هوا را راه اندازی می کند.

 

اصل عمل

هوای ورودی به دام بلافاصله از طریق دریچه کمکی با ظرفیت بالا تخلیه می شود.

هنگامی که میعانات وارد بدنه دام می شود، توپی توخالی است و بر روی میعانات شناور می شود. با افزایش سطح میعانات، میعانات باعث بالا رفتن شناور توپی می شود و شیر تخلیه مدولاسیون را در موقعیتی قرار می دهد که با ورود به دام، میعانات را به طور مداوم عبور دهد.

سطح میعانات در بدنه تله بالاتر از دریچه تخلیه حفظ می شود تا در مقابل از بین رفتن بخار مهر و موم کند.

مزایای تله های شناور

–   میعانات را به همان سرعت که تشکیل می شود، به طور مداوم تخلیه کنید.

– ظرفیت تخلیه بالای هوا از طریق دریچه فشار متعادل کمکی که برای تنظیم فشارهای مختلف بخار خود تنظیم می شود.

– بازده حرارتی بالا در دو بار سبک و سنگین. تخلیه مدولاسیون مداوم اختلالات فشار ایجاد نمی کند که ممکن است بر کنترل در کویل های گرمایش هوا، مبادلات پوسته و لوله و غیره تأثیر بگذارد.

–  امکان انتشار قفل بخار (S.L.R) موجود است

–  ورودی و خروجی داخلی، نصب آسان با هزینه کم. با اتصالات ورودی و خروجی عمودی نیز موجود است

– مقاوم در برابر چکش آب.

–  دامنه وسیعی از دهانه ها متناسب با فشار ورودی.

محدودیت ها

– نمی توان از آن در درجه حرارت فوق العاده بالا استفاده کرد.

–  برنامه های در معرض انجماد باید با عایق و SLR محافظت شوند.

–   چکش آب می تواند به شناور آسیب برساند.

ب) تله های سطل معکوس

 

همانطور که از نام آن توضیح داده شده است، تله بخار سطل معکوس یک سطل معکوس درون خود دارند. اینها نوع مکانیکی دام های بخار هستند که بر اساس اصل شناوری کار می کنند.

اصل کار:

  1. در ابتدا، سطل در پایین دام بخار قرار گرفته و صندلی سوپاپ کاملاً باز است. در هنگام توقف هوا، هوا به تله بخار وارد می شود و از طریق سوراخ خونریزی خارج می شود.
  2. میعانات با ورود به دام، در داخل بدن یک آب بند ایجاد می کند. وزن سطل شیر را از جای خود باز می دارد و بنابراین میعانات می تواند در اطراف پایین سطل و از دام خارج شود. در شرایط کم بار یا گرمای زیاد، ممکن است لازم باشد که دام قبل از راه اندازی سیستم با آب “مقدمه” شود.
  3. هنگامی که بخار وارد زیر سطل می شود، سطل شناور می شود و بالا می رود. این حالت اهرم شیر را به گونه ای قرار می دهد که سوپاپ بسته شود.

۴- سطل به دلیل متراکم شدن بخار زیر سطل، شناوری خود را از دست می دهد و بخاطر از بین رفتن بخار باقیمانده خارج می شود. وزن سطل شیر را از روی صندلی خود می کشد و سپس چرخه تکرار می شود.

  1. سطل های وارونه معکوس میعانات را به طور متناوب و در دمای بخار تخلیه می کنند

مزایا:

مقاوم در برابر چکش آب

معایب:

-بارهای کم یا شرایط فوق العاده گرما می تواند منجر به از بین رفتن آب بند شود. در چنین شرایطی، دام بخار زنده را تخلیه می کند.

– قابلیت تهویه هوا ضعیف

– تخلیه متناوب میعانات

 

تله های ترموستاتیک با دما

تله بخار ترموستاتیک روی اختلاف دما بین بخار و میعانات کار می کنند. میعانات در دمای پایین تری از بخار مورد استفاده قرار می گیرد. نوع ترموستاتیک دام بخار دارای درگاهی است که بر اساس دمای مایع ورودی باز یا بسته می شود. اگر دما بیش از محدوده مشخص شده باشد، درگاه بسته است. هنگامی که دمای مایع به زیر مقدار مشخص شده می رسد، درگاه باز می شود.

از آنجا که هوا و گازهای دیگر دمایی بسیار کمتر از بخار دارند، از این تله های بخار می توان به عنوان منافذ هوا نیز استفاده کرد.

بر اساس مکانیسم کار واقعی آنها به عنوان طبقه بندی می شوند

 

الف. فشار متعادل ترموستاتیک

 

ب. ترموستاتیک

ج. انبساط مایع

د. گسترش دو فلزی

تله های بخار فعال انرژی جنبشی – تله های بخار ترمودینامیکی

این تله بخار با اصل ترمودینامیک کار می کند. اصل اصلی کارکرد تله های بخار ترمودینامیکی اصل برناولی است.

تله های ترمودینامیکی بیشترین تله های بخار برای از بین بردن میعانات از خطوط اصلی هستند که به دلیل کوچک بودن، دامنه فشار گسترده، یک قسمت متحرک و مقاومت در برابر چکش آب و خوردگی هستند. از آنجا که عملکرد هر مدل به صندلی و طراحی دیسک سازنده بستگی دارد، نتایج بدست آمده توسط کاربر ممکن است بسیار متفاوت باشد.

 

نحوه تهیه تله بخار

در صورتی که قصد خرید و تهیه تله بخار هارا دارید میتوانید انواع تله بخار های شهباز صنعت را در این صفحه مشاهده و سپس تهیه کنید. خرید تله بخار

دسته بندی تجهیزات صنعتی
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود به سایت