منوی دسته بندی

روتامتر تابلویی​

روتامتر تابلویی​

روتامتر تابلویی​: در روتامتر، یک شناور وزنه دار موجود در یک لوله مخروطی عمودی به حالت تعادلی بین نیروی رو به پایین و نیروی رو به بالا سیال علاوه بر اثر شناور از مایع گذشته جریان می یابد.

مشخصات روتامتر تابلویی​

خطی بودن: میزان جریان (حجم) از روتامتر اساساً متناسب با مساحت است و در نتیجه بیشتر این تغییرات دارای مقادیر مساوی هستند. مقیاس روتامتر نشانگر معمولی در حدود ۵٪ خطی نیست.

تفاضلی: مشخصه مهم اندازه گیری وری ایبل فلومتر این است که از دست دادن فشار از طریق شناور ثابت است.اختلاف فشار با افزایش سرعت سیال به خاطر افزایش اصطکاک در اتصالات افزایش می یابد.

دقت: شایع ترین دقت ۲٪+/- خواندن مقیاس کامل است. این با کالیبراسیون فردی و طول مقیاس به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. تکرارپذیری عالی است.

ظرفیت: روتامترها متداول ترین وسیله برای اندازه گیری نرخ جریان پایین هستند. این فلومتر دارای اندازه گیری ظرفیت های در مقیاس کوچک از ۰.۵ سانتی متر مکعب در دقیقه آب و ۳۰ استاندارد سانتی متر مکعب در دقیقه برای هوا و در بزرگترین واحدها تا بیش از ۱۲۰۰ لیتر در دقیقه برای آب و ۱۷۰۰ متر مکعب در ساعت برای هوا است.

مقاومت در برابر مواد خورنده:روتامتر ها اغلب می تواند این موضوع را مدیریت کند. آنها شامل موادی مانند روغن، هوا، گازهای سیستم های خنک کننده ها، اسید سولفوریک، مشروب سیاه، نوشیدنی ها، گوگرد مذاب هستند.

افت فشار: با قرار دادن شناورهای بسیار سبک بر روی گیج های بزرگتر، می توان سرعت جریان را با ترکیبی از افت فشار بسیار کم (اغلب در حدود ۲.۵ سانتی متر ستوا اب یا کمتر) و سرعت جریان ۱۰: ۱ مدیریت کرد.

اجزای روتامتر
لوله های اندازه گیری:

روتامتر وسیله ای است که دبی جریان مایع یا گاز را در یک لوله اندازه گیری می کند.
روتامتر وسیله ای است که دبی جریان مایع یا گاز را در یک لوله اندازه گیری می کند.

در عمل مدرن، آنها برای جلوگیری از فشارهای داخلی در یک فک پایین ساخته شده و آنیل می شوند، بنابراین لوله های قوی و یکنواخت حاصل می شود. این روش همچنین امکان تشکیل لوله هایی با قابلیت تکرارپذیری بیشتر و تعویض پذیری بیشتر و تشکیل شکل های خاص مانند لوله های غیر مخروطی با عناصر خمیده را دارد.

شناور

روتامتر وسیله ای است که دبی جریان مایع یا گاز را در یک لوله اندازه گیری می کند.

می توان شناورها را از مواد مختلفی تهیه کرد تا مقاومت در برابر خوردگی یا تغییر ظرفیت را بدست آورند. طبقه بندی ها به طور کلی از نظر ظرفیت متر، با استفاده از یک شناور از جنس استنلس استیل هستند.

شکل شناوریک روتامتر تا حدود زیادی تحت تأثیر تحت تأثیر تغییرات ویسکوزیته سیال اندازه گیری شده قرار می گیرد. مشخص است که شناورهایی که دارای لبه های تیز هستند نسبت به تغییرات ویسکوزیته در طیف وسیعی از ویسکوزیته نسبتاً غیر حساس هستند.

مزیتهای یک روتامتر

قیمت ارزان

افت فشار کم

تکرار پذیری خوب

مناسب برای رنج های کم

این دستگاه به راحتی به آلارم و سوئیچ یا هر وسیله انتقال دهنده مجهز است.

همچنین میزان جریان مایعات خورنده را اندازه گیری می کند.

در دسترس بودن شناورهای برای ویسکوزیته های مختلف

در بعضی از خدمات دوغاب سبک قابل استفاده است.

معایب روتامتر

رسیدگی به نوع لوله شیشه ای دشوار است.

باید به صورت عمودی سوار شود.

برای خدمات پالس مناسب نیست.

این محدود به درجه حرارت پایین است.

دقت +/- ۲ به ۱۰ %

به نصب در خط نیاز دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *