Warning: Creating default object from empty value in /home3/shabazsa/public_html/wp-content/themes/dinakala/includes/ReduxCore/inc/class.redux_filesystem.php on line 29
شیر برقی | مهم ترین نکاتی که درباره شیر برقی باید بدانید! - شهباز صنعت

نکات مهم درباره شیر برقی

ادمین سایت ادمین سایت
231 بازدید
شیر برقی

شیر برقی یک شیر کنترل شده الکتریکی است. این شیر از نوع شیر برقی است که یک سیم پیچ الکتریکی است و یک هسته فرو مغناطیسی متحرک (پیستون) در مرکز آن قرار دارد. در حالت استراحت، پیستون از یک روزنه کوچک بسته می شود. جریان الکتریکی از طریق سیم پیچ باعث ایجاد یک میدان مغناطیسی می شود.

شیر برقی چیست ؟

شیر برقی یک شیر کنترل شده الکتریکی است. این شیر از نوع شیر برقی است که یک سیم پیچ الکتریکی است و یک هسته فرو مغناطیسی متحرک (پیستون) در مرکز آن قرار دارد. در حالت استراحت، پیستون از یک روزنه کوچک بسته می شود. جریان الکتریکی از طریق سیم پیچ باعث ایجاد یک میدان مغناطیسی می شود. میدان مغناطیسی نیرویی به سمت بالا بر روی پیستون بازکننده روزنه وارد می کند. این اصل اساسی است که برای باز و بسته شدن شیرهای برقی استفاده می شود.

همچنین محصولات مارا در این صفحه مشاهده کنید.

نحوه عملکرد شیر برقی

شیر برقی از دو جز اصلی تشکیل شده است: شیر برقی و بدنه شیر. یک شیر برقی دارای یک سیم پیچ القایی الکترومغناطیسی در اطراف یک هسته آهن در مرکز به نام پیستون است. در حالت استراحت، می تواند به طور معمول باز (NO) یا به طور معمول بسته باشد(NC) .

در حالت بدون انرژی، یک شیر باز معمولا باز است و یک شیر بسته معمولا بسته است. وقتی جریان از طریق شیر برقی عبور می کند، سیم پیچ انرژی می گیرد و یک میدان مغناطیسی ایجاد می کند. این باعث ایجاد یک جاذبه مغناطیسی با پیستون می شود که آن را حرکت می دهد و بر نیروی فنر غلبه می کند.

اگر شیر به طور معمول بسته باشد، پیستون برداشته می شود؛ به طوری که مهر و موم روزنه را باز می کند و جریان رسانه را از طریق شیر اجازه می دهد. اگر شیر به طور معمول باز باشد، پیستون به سمت پایین حرکت می کند؛ به طوری که مهر و موم روزنه را مسدود کرده و جریان رسانه را از طریق شیر متوقف می کند. حلقه سایه انداز از لرزش و زمزمه در سیم پیچ های جلوگیری می کند.

شیرهای برقی در طیف وسیعی از برنامه ها، با فشارهای زیاد یا کم و دبی های کم و زیاد استفاده می شوند. این شیرهای برقی از اصول کار متفاوتی استفاده می کنند که برای استفاده بهینه است.

توابع مدار شیرهای برقی

شیرهای برقی برای بستن، باز کردن، دوز، توزیع یا مخلوط جریان گاز یا مایع در لوله استفاده می شوند. هدف خاص یک شیر برقی با عملکرد مدار آن بیان می شود. مروری بر شیرهای برقی دو طرفه و ۳ طرفه در زیر آمده است.

شیر برقی ۲ طرفه

یک شیر برقی دو طرفه دارای دو پورت ورودی و خروجی است. جهت جریان برای اطمینان از عملکرد مناسب بسیار مهم است؛ بنابراین به طور معمول یک پیکان وجود دارد که جهت جریان را نشان می دهد. برای باز یا بسته شدن روزنه از یک شیر دو طرفه استفاده می شود.

شیر برقی ۳ طرفه

یک شیر ۳ طرفه دارای سه پورت اتصال است. به طور معمول، دارای ۲ حالت (موقعیت) است که می تواند در آن قرار گیرد. بنابراین، بین دو مدار مختلف سوئیچ می شود. از شیر ۳ طرفه برای باز کردن، بستن، توزیع یا مخلوط کردن رسانه استفاده می شود.

انواع شیر برقی

شیر برقی بسته شده به طور معمول

برای یک شیر برقی که به طور معمول بسته است، شیر هنگام بسته شدن انرژی بسته می شود و رسانه نمی تواند از طریق آن جریان یابد. وقتی جریان به سیم پیچ ارسال می شود، یک میدان الکترومغناطیسی ایجاد می کند که باعث می شود پیستون به سمت بالا بر نیروی فنر غلبه کند. این مهر و موم را باز نمی کند و روزنه را باز می کند و به رسانه اجازه می دهد تا از دریچه عبور کند.

شیر برقی معمولی باز

برای یک شیر برقی معمولی باز، شیر هنگام باز شدن برق باز است و رسانه می تواند از طریق آن جریان یابد. وقتی جریان به سیم پیچ ارسال می شود، یک میدان الکترومغناطیسی ایجاد می کند که پیستون را به سمت پایین فشار می دهد و از نیروی فنر عبور می کند.

سپس مهر و موم در روزنه قرار می گیرد و آن را می بندد که از جریان رسانه از دریچه جلوگیری می کند. شیر برقی معمولا باز برای کاربردهایی که به باز بودن شیر برای مدت زمان طولانی احتیاج دارند ایده آل است؛ زیرا در این صورت انرژی کمتری مصرف می شود.

شیر برقی دو پایدار

شیر برقی دو پایدار یا قفل شونده می تواند توسط یک منبع تغذیه لحظه ای روشن شود. سپس بدون قدرت در آن موقعیت باقی خواهد ماند. بنابراین، در صورت عدم استفاده از برق به طور معمول در حالت فعلی باز یا بسته نمی شود. آنها این کار را با استفاده از آهن رباهای دائمی به جای فنر انجام می دهند.

ویژگی های خاص شیر برقی

 • کاهش توان الکتریکی: یک پالس جریان کوتاه برای باز یا بسته شدن شیر تغذیه می شود و قدرت الکتریکی به اندازه کافی کاهش می یابد تا بتواند آن را در موقعیت خود نگه دارد. این به صرفه جویی در انرژی کمک می کند.
 • Latching:نسخه Latching یا pulse coil یک راه حل برای برنامه های با سوئیچینگ فرکانس پایین ارائه می دهد. این شیر توسط یک پالس کوتاه برق برای حرکت دادن پیستون انرژی می گیرد. سپس از یک آهنربا دائمی برای نگه داشتن پیستون در آن موقعیت و بدون فنر یا میدان مغناطیسی اضافی استفاده می شود. این باعث کاهش مصرف برق و توسعه گرما در شیر می شود.
 • فشار بالا: نسخه های فشار بالا برای فشار مورد نیاز تا ۲۵۰ بار طراحی شده اند.
 • لغو دستی: ویژگی لغو دستی اختیاری، ایمنی و راحتی بهتری را در هنگام راه اندازی، آزمایش، نگهداری و در صورت قطع برق فراهم می کند. در برخی از نسخه ها، شیر قفل شده است و نمی تواند به صورت الکتریکی فعال شود.
 • جداسازی رسانه: طراحی جداسازی مدیا امکان جدا شدن محیط از قسمتهای کارکرد شیر را فراهم می کند، و آن را به یک راه حل مناسب برای رسانه های تهاجمی یا کمی آلوده تبدیل می کند.
 • خلاء: دریچه هایی که به حداقل دیفرانسیل فشار نیاز ندارند، برای جاروبرقی های خشن مناسب هستند. دریچه های برقی جهانی با عملکرد مستقیم یا نیمه مستقیم کاملا مناسب این کاربردها هستند. برای نیازهای دقیق تر میزان نشت، نسخه های ویژه خلاء موجود است.
 • زمان پاسخ قابل تنظیم: مدت زمان باز یا بسته شدن شیر را می توان تنظیم کرد، به طور معمول با چرخش پیچ های بدنه شیر. این ویژگی می تواند به جلوگیری از چکش آب کمک کند.
 • بازخورد موقعیت: وضعیت سوئیچینگ را می توان با یک بازخورد موقعیت الکتریکی یا نوری به عنوان یک سیگنال باینری یا NAMUR نشان داد. یک خروجی سنسور است که وضعیت روشن یا خاموش بودن شیر را نشان می دهد.
 • کم صدا: شیرها از طراحی میرایی برای کاهش صدای هنگام بسته شدن شیر استفاده می کنند.

شیر برقی

کاربردهای شیر برقی

برنامه های مشترک شیر برقی خانگی و صنعتی عبارتند از:

 • سیستم های برودتی از شیرهای برقی برای برگشت جریان مبرد استفاده می کنند. این امر به خنک سازی در تابستان و گرم شدن در زمستان کمک می کند.
 • سیستم های آبیاریاز شیرهای برقی با کنترل اتوماتیک استفاده می کنند.
 • ماشین های ظرفشویی و ماشین لباسشویی از شیر برقی برای کنترل جریان آب استفاده می کنند.
 • سیستم های تهویه هوا از شیر برقی برای کنترل فشار هوا استفاده می کنند.
 • از شیر برقی در سیستم های قفل اتوماتیک قفل درب استفاده می شود.
 • تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی از شیر برقی برای کنترل جریان، جهت و فشار مایع استفاده می کنند.
 • مخازن آب از شیرهای برقی برای کنترل ورود یا خروج آب استفاده می کنند که اغلب در ترکیب باکلید شناور است .
 • شستشوی ماشینبرای کنترل جریان آب و صابون.
 • تجهیزات نظافت صنعتی

 

دسته بندی تجهیزات صنعتی شیر پنوماتیک
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

یک پاسخ به “نکات مهم درباره شیر برقی”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود به سایت