منوی دسته بندی

فشارسنج

فشارسنج چیست؟

فشارسنج: فشار پارامتریست که در مباحث کنترل فرایند و قطعات ابزار دقیق بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد، و مقدار این کمیت اسکالر برابر است با نیروی عمود بر سطح در واحد سطح، میزان فشار را توسط فشار سنج (پرشر گیج) اندازه گیری می کنیم.

فشار با واحد های مختلفی بیان می شود اما واحد استاندارد فشار در سیستم SI پاسگال است که برابر است با یک نیوتن نیرو که بر یک متر مربع از سطح جسمی وارد می شود.

به علت کوچک بودن واحد پاسگال برای اندازه گیری فشار معمولآ از کیلو پاسکال استفاده می کنیم که برابر است با هزار پاسکال.

فشار سنج عقربه ایی

مانومتر بوردونی براساس این اصل کار می‌کند که اگر یک لوله تخت تحت فشار تمایل دارد به سطح مقطعی دایره‌ای تغییر شکل پیدا کند.

اگر لوله به صورت شکل C یا مارپیچ باشد، با اعمال فشار و افزایش کشش ، کل لوله تمایل به راست شدن شکل خود یا باز شدن مارپیچها پیدا می‌کند و از این تمایل در تغییر شکل می‌توان برای اندازه‌گیری فشار استفاده کرد .

در سال ۱۸۴۹ میلادی این اختراع به نام ایگنه بوردون در فرانسه ثبت و به دلیل حساسیت عالی، عملکرد خطی و درستی آن بطور گسترده‌ای در حاضر از آن در اندازه‌گیری فشار استفاده می‌شود.

در ۱۸۵۲ میلادی اشکرافت حق ثبت اختراع بوردن را در آمریکا خریداری کرد و به بزرگترین سازنده فشارسنج تبدیل شد.

همچنین در ۱۸۴۹ میلادی برنادر شائفر در ماگدبرگ آلمان فشارسنج دیافراگمی را با موفقیت بعنوان اختراع به ثبت رساند که همراه با فشارسنجهای بوردنی انقلابی در اندازه گیری فشار درصنعت بوجود آورد.

اما در ۱۸۷۵ میلادی پس از اینکه ثبت اختراع بوردن به پایان رسید، شرکت شائفر و بودنبرگنیز فشارسنجهای بوردنی را تولید کرد.

در عمل اندازه‌گیری فشار در فشار سنجهای بوردونی، از طریق یک لوله ته بسته با دیواره نازک که در انتهای باز آن به یک لوله حاوی سیال که فشار آن تحت اندازه‌گیری است بصورت ثابت شده وصل می‌شود انجام می‌گیرد.

هر چه فشار بیشتر شود، قسمت ته بسته لوله بصورت یک قوس (کمان) حرکت می‌کند و این حرکت از طریق یک پیوندارتباطی به چرخش چرخ دنده‌ای منجر می‌شود و معمولاً این مکانیزم متحرک قابل تنظیم است.

یک چرخ دنده با قطر کوچک نیز که بر روی محور عقربه قرار دارد، باعث می‌شود حرکت مکانیزم متحرک به نسبت تعداد دنده‌های دو چرخ دنده درگیر تقویت شود.

برای اینکه این مکانیزم بتواند از طریق تنظیم و کالیبراسیون ، فشار را بدرستی نمایش دهد نیاز به تنظیم درست صفحه مدرج که پشت عقربه قرار می‌گیرد ، تنظیم موقعیت قرارگیری محور عقربه و تنظیم طول پیوند ارتباطی می باشد.

فشار سنج جیوه ای

فشارسنج هایی که با استفاده از ستون جیوه فشار را اندازه گیری میکنند، مدتها بعنوان وسیله ی اول اندازه گیری فشار شناخته شده بوده اند و هنوز هم “استاندارد طلایی” برای اندازه گیری فشار خون محسوب می شوند.

اما با توجه به اینکه جیوه یک ماده ی سمی است، استفاده از فشارسنج های جیوه ای به مرور زمان کمتر شده است.

علاوه بر استاندارد بودن این نوع فشارسنج ها، حسن دیگر آنها این است که نیازی به کالیبره کردن توسط کاربر ندارند.

با توجه به دقت بالای این نوع فشارسنج ها، در آزمایشات و سنجش های بالینی که حساسیت بالاتری دارند از این نوع فشارسنج بیشتر استفاده می شود.

فشارسنج های جیوه ای طول عمر بالایی دارند و به راحتی قابل خواندن هستند اما عیبی که دارند اینست که برای استفاده ی خانگی وزن بالایی دارند و معمولا برای مصارف خانگی به کار نمی روند.

هرچند که نوع خانگی این نوع فشارسنج ها با وزن کمتر و محفظه ی ایمن تر هم وجود دارد.

فشار سنج دیجیتال

فشارسنج های دیجیتال ۲ مزیت عمده را دارا هستند:

۱- قابلیت ذخیره و نگهداری اطلاعات قبلی بر روی حافظه فشارسنج های دیجیتال

اکثر فشارسنج های دیجیتالی قابلیت ذخیره اندازه گیری های قبلی را دارند.

حتی در تعدادی از مدل های فشارسنج دیجیتال می توان اطلاعات را به کامپیوتر نیز منتقل نمود و یا در برخی دیگر از فشار سنج ها در مواردی که فشار خون شما از حد نرمال بالا تر یا پایین تر باشد بر روی دستگاه فشارسنج ، پیغام هشدار نمایش داده می شود.

۲- راحتی استفاده از فشار سنج

افراد به تنهایی و بدون نیاز به دانش خاصی می توانند از فشارسنج دیجیتالی استفاده نمایند و فشار خون را اندازه گیری نموده و آن را تحت نظارت دائم داشته باشند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در شهباز صنعت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *