منوی دسته بندی

فلومتر صنایع غذایی

فلومتر چیست؟

فلومتر صنایع غذایی، امروزه اندازه گیری جریان سیال بعنوان یکی از مهمترین پارامترهای اندازه گیری در صنایع مختلف از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

در حقیقت اغلب کارشناسان پس از اندازه گیری دما مهمترین کمیت اندازه گیری در صنایع را فلو یا جریان سیال می دانند.

با توجه به اهمیت اندازه گیری این کمیت و همچنین تنوع فرآیند صنایع گوناگون، در طول زمان روش های مختلفی برای اندازه گیری جریان سیال بوجود آمده است.

انتخاب Flowmeter مناسب برای هر کاربرد نیاز به دانش کلی نسبت به روشهای گوناگون فلومتری و در نظر داشتن پارامترهای اصلی اندازه گیری از قبیل دقت، قیمت تمام شده، هزینه های تعمیرات و کالیبراسیون، سازگاری عملکرد Flowmeter با شرایط پروسه تولید و … می باشد.

فلومتر جرمی چیست؟

فلومتر جرمی Mass Flowmeter یکی از فلومتر های صنایع غذایی به حساب می اید و کارایی ان به صورتی است که مقدار مواد عبوری را نسبت به زمان اعلام می کند .

در بیشتر صنایع از جمله صنایع نفت و پتروشیمی و … اطلاع از مقدار دقیق فلوی عبوری سیالی مانند گاز و یا نفت حیاتی است.

توجه به این نکته که میزان کل فلو که معرف جرم ماده مصرفی است در بسیاری موارد نظیر پروسه های صنعتی کاربرد دارد .

همچنین اندازه گیری دقیق فلو به دلیل ملاحظات مالی در فروش و خرید حجم مشخصی از ماده و کالا مانند کنتور گاز خانگی و تبادلات نفتی و …اهمیت ویژه ای دارد.

روش اندازه گیری فلو بر حسب وزن به فلومترهای جرمی یا مس فلومتر مشهورند .

در روش های متداول قبل برای اندازه گیری جرم سیال عبوری نیاز به اندازه گیری دانسیته مواد نیز می بود که عملا محاسبه جرم با خطای بسیار همراه می گردید .

امروزه انواع فلومترهای جرمی با تکنولوژی های کوریالیس و ترمال مس این اندازه گیری را با دقت بالا انجام می دهند.

در این فلومتر های فلوی سیال مستقل از فشار قابل اندازه گیری می گردد و شما را از خطاهای اندازه گیری فلوی سیالات گازی ناشی از تغییرات دما و فشار مصون نگه می دارد.

فلومتر الکترومغناطیسی

فلومترهای الکترومغناطیسی به کمک اندازه گیری تغییرات شار مغناطیسی در اثر سرعت سیال جاری میتوانند مقدار فلو را با دقت قابل قبولی اندازه گیری کنند.

این فلومتر هم از دیگر فلومتر صنایع غذایی می باشد

در حقیقت با ایجاد شار مغناطیسی در سیال عبوری از فلومتر و اندازه گیری آن می توان به یک “فلومتر الکترومغناطیسی” دست پیدا کرد .

به دلیل “مکانیزم فلومتر مغناطیسی” بایستی آب یا سیال عبوری خواص الکتریکی و رسانائی تا اندازه ای داشته باشد.

در غیر این صورت اندازه گیری با اخلال مواجه می شود.

  بایستی از فلومترهائی با مکانیزم های متفاوت نظیر فلومتر ورتکس یا فلومتر توربینی استفاده نمود.

برای مثال از فلومتر مغناطیسی برای اندازه گیری فلوی آب دمینرال یا مقطر نمی توان استفاده نمود .

فلومترهای الکترومغناطیسی معمولا در دماهای حداکثر ۸۰ درجه کار می کنند.

  با توجه به لاینر داخل فلومتر در کاربردهای مختلف لاینر از جنس تفلون یا هارد رابر و … ساخته می گیرد.

فلومتر گردابی

فلومتر گردابی از دیگر فلومتر صنایع غذایی بر مبنای پدیده ای در دینامیک سیالات که توسط دانشمندی به نام Theodore von Kármán کشف گردیده است کار می کند .

در عمل “فلومتر گردابی” با مکانیزمی بر اساس اندازه گیری نوسانات ایجاد شده در پشت یک مانع در سیال کار میکند .

فلومتر ورتکس در بسیاری از صنایع برای اندازه گیری مایعات و گازها و بخار مورد استفاده قرار می گیرد .

در صنایع شیمیائی و پتروشیمی برای مثال در قسمت تولید برق در سیالاتی نظیر بخار اشباغ، بخار بسیار داغ، هوای فشرده، نیتروژن، گازهای دو فازی، گاز دودکش، دی اکسید کربن، آب دمینرال، حلالها، روغن انتقال حرارت، آب تغذیه بویلر و … می توان از این فلومتر سود جست.

اندازه گیری فلو درفلومتر گردابی به صورت حجمی بوده که البته برای اندازه گیری به صورت جرمی در مواردی مانند بخار بایستی با استفاده ترانسمیتر فشار جداگانه و همچنین سنسور دما و اتصال آنها به فلو کامپیوتر به محاسبه جرم عبوری یا مقدار انرژی جابجا شده پرداخت.

شهباز صنعت، فروش انواع فلومتر صنایع غذایی و فلومتر آلتراسونیک Ultrasonic Flowmeter، فلومتر الکترومغناطیسی Electromagnetic Flowmeter، فلومتر ورتکس Vortex Flowmeter – فلومتر جرمی Mass Flowmeter – انواع فلومتر آب و گاز با برندهای اندرس هازر، کرونه، یوکوگاوا از سایز “۱/۲ تا “۱۶

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *