منوی دسته بندی

کنترل ولو ماسونیلان

شهباز صنعت، تامین تجهیزات صنایع نفت، گاز و پتروشیمی تامین انواع کنترل ولو MASONEILAN

کنترل ولو ماسونیلان (Control Valve Masoneilan)

کنترل ولو ماسونیلان، یکی از متداول ترین المان های کنترل نهایی در سیستم های کنترل صنعتی ،کنترل ولو می باشد.کنترل ولو براساس فرمان یک سیگنال اتوماتیک مانند سیگنال یک کنترل کننده یا دستگاه منطقی (مانند PLC) فلوی سیال عبوری از یک لوله را کم می کند.

اصول کار کنترل ولو ماسونیلان

کنترل ولو دستگاهی است که با اعمال نیرویی غیر از نیروی دست عمل می کند و میزان جریان سیال را در یک سیستم کنترل فرایندی مشخص می کند، شیر کنترل حاوی یک شیر است که به یک مکانیزم محرکه actuator که توانایی تغییر عنصر کنترل کننده سیال را دارد متصل می باشد .این تغییر بر مبنای سیگنالی است که از سیستم کنترل گرفته می شود. شیر کنترل نقش بزرگ و بنیادی در یک صنعت فرایندی ایفا می نماید و قسمت زیادی از هزینه های خرید قطعات و دستگاهها در صنایع مرتبط به شیر کنترل و سیستم های جانبی آن می باشد. انتخاب شیرهای کنترل قبلا بر اساس ویژگی های اولیه ای نظیر Pressure rating دامنه جریان افت فشار و … بود ولی حالا تاکید بر هزینه ها می باشد بدین جهت شیرهای کنترل باید از لحاظ هزینه ها ی اولیه و هزینه های تعمیراتی مناسب باشند ضمن اینکه می بایست خواص کنترلی خوبی داشته باشند.

ویژگی های ثانویه در انتخاب شیر کنترل شامل نشتی های مجاز، خصوصیات جریانی، دما و سایش می باشد. همچنین باید مساله Noise را بشمار گرفت و نیز باید محرک مناسب انتخاب گردد و نیاز به موقعیت دهنده شیر Positioner مشخص گردد. مشخص کردن اندازه شیر کنترل که به آن Valve Sizing می گویند بستگی به پارامتر متغیری به نام Cv دارد. ویژگی های مورد نیاز جهت انتخاب شیر کنترل در استاندارد ISA مشخص شده است.

قسمت های تشکیل دهنده کنترل ولو Masoneilan:

Bodyبدنه شیر مهم ترین قسمت از شیر است که تحت فشار می باشد. این قسمت حاوی اتصالات و مسیر جریان می باشد. این قسمت همچنین محل لازم برای  نشیمنگاه را فراهم می آورد

Bonnetساقه قسمتی از شیر است که میله شیر(Stem) در آن حرکت می کند و به صورت یک هدایت کننده (Guid) برای میله شیر می باشد. ساقه شیر بدین شکل شامل جعبه آببندها می باشد. ساقه می تواند یکپارچه، پیچی یا فلنجی باشد.

Actuatorمحرک یکی از قسمت های بسیار مهم در شیرهای کنترل می باشد. کار آن اجرای نیرو وفشار به میله شیر و حرکت آن به سمت تغییر وضعیت عضو مسدود کننده می باشد. با حرکت قسمت مسدود کننده جریان سیال تنظیم و یا قطع و وصل می شود. محرکها دارای انواع متفاوتی می باشند.

Power Unitمواردی از محرک که انرژی سیال یا الکتریک یا مکانیک را به حرکت میله شیر تبدیل می نماید

Pneumaticدستگاهی که انرژی یک سیال تراک مپذیر معمولا هوا را به حرکت تبدیل می کند.

Electricدستگاهی که انرژی الکتریکی را به حرکت تبدیل می نماید.

کاربرد کنترل ولو Masoneilan: کنترل ولو Masoneilan برروی کنترل خطوط انتقال مواد غذایی، نفت، بخار، آب، شیمیایی و دارویی مورد استفاده قرار می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *