Warning: Creating default object from empty value in /home3/shabazsa/public_html/wp-content/themes/dinakala/includes/ReduxCore/inc/class.redux_filesystem.php on line 29
کنترل ولو (شیر کنترل) چیست؟ | عملکرد کنترل ولو به چه شکل است؟ - شهباز صنعت

کنترل ولو چیست؟

ادمین سایت ادمین سایت
260 بازدید
شیر کنترل یا کنترل ولو

کنترل ولو ( control valve ) به نوعی از شیر صنعتی گفته میشود که توانایی کنترل جریان را در یک سیستم کنترل فرایندی دارد؛ کنترل ولو که گاها به آن عنصرکنترل نهایی گفته میشود یک بخش مهم برای هر سیستم کنترلی است زیرا هم کار فیزیکی را انجام میدهد و هم بصورت مستقیم روی فرایند تأثیر میگذارد.

کنترل ولو به منظور کنترل شرایطی مانند جریان، فشار، دما و سطح مایع در بخش های مختلف صنایع به کار میرود و این عمل با باز یا بسته شدن شیر انجام میگیرد و این باز و بسته شدن معمولا توسط عملگرهای پنوماتیک،هیدرولیک یا الکتریکی صورت میگیرد.

در ادامه بیشتر با اجزای تشکیل دهنده ی کنترل ولو ، عملکرد آن و… آشنا میشویم.

همچنین شاید این را نیز دوست داشته باشید: راهنمایی جامع درباره شیر پنوماتیک

 

اجزای اصلی تشکیل دهنده ی کنترل ولو

هر کنترل ولو ( شیر کنترل ) با توجه به  مشخصه ی خود مثل نوع جنس بدنه ، نوع سیال ، نوع حرکت و… دارای اجزای متفاوتی است؛ اما همه ی آنها بطور کلی از اجزای زیر برخوردار هستند :

اجزای کنترل ولو

Vavle body

بدنه اصلی ترین قسمت یک شیر کنترل است زیرا پایۀ قسمت های دیگر بشمار میرود و توانایی کنترل جریان سیال را دارد.

 

Valve bonnet

بونت بعنوان پوشاننده بدنه ی شیر و دومین قسمت مهم یک کنترل ولو است ؛وظیفه بونت نگهداری ساقه و پکنیگ ولو است.

 

Valve trim

به کلیه ی قسمت های قابل تعویض درونی شیر تریم گفته میشود؛تریم شامل دیسک ، سیت و استیم است.

عملکرد هر شیر کنترل بطور عمده از نوع دیسک و سیت آن مشخص میشود.

 

Valve disk and seat

دیسک اجازه ی باز و بسته شدن جریان را میدهد و به عنوان سومین قسمت مهم، یکی از اجزای تحمل فشار می باشد.

از سیت برای آب بندی و جلوگیری از نشت استفاده میشود؛ هرشیر دارای یک یا چند سیت است برای مقاوت بیشتر سیت سطح آن را با مواد مقاوم جوش میدهند و پس از آن ماشین کاری می نمایند.

 

Valve stem

استم در جهت باز و بسته کردن شیر مورد استفاده قرار میگیرد ؛ معمولا بصورت فورج است که به دیسک بصورت دنده ای متصل میشود و برای عدم نشت در این بخش هم بصورت دقیق ماشین کاری میشود.

 

Valve stem packing

برای آب بندی استم و بونت نیاز به گسکت ضروری است که به آن پکینگ میگویند.

 

Valve actuator

محرک از قسمت های اساسی و مهم است که به روی شیر نصب میشود و از طریق استم به شیر وصل میشود؛ محرک یا اکچوئیتور باعث حرکت ساقه شیر میشود و در نهایت شیر میتواند جریان را کنترل نماید؛ شیری که دارای محرک الکتریکی یا اکچوئیتور است را کنترل ولو میگویند گرچه بهتر است از شیر کنترل به جای کنترل ولو استفاده شود .

 

نحوۀ عملکرد کنترل ولو چگونه است ؟

طرزکارشیر کنترل یا به عبارتی کنترل ولو به گونه ای است که با اعمال فشار هوا به بالای دیافراگم ( دیافراگم قابلیت ارتجاع دارد ) نیروی در جهت پایین ایجاد میشود که ساقۀ شیر ( stem ) به سبب این نیروی ایجاد شده حرکت میکند و حرکت آن در خلاف فنر است بدین گونه است که شیر جریان را کنترل میکند؛این حرکت تا زمانی برقرار است که پلاگ به سیت برسد و یا نیروی در جهت بالای فنر با نیروی در جهت پایین اکچوئیتور برابر و یکسان شود و در این هنگام حرکت پایان می یابد.

در ادامه با برخی از انواع کنترل ولو ها آشنا میشویم …

انواع کنترل ولو

 

بال ولو ( ball valve)

بال ولو

بال ولو با گردش یک چهارم ، هنگامی که شیر در حالت باز است محل عبور جریان سیال در قسمت وسط جاگیری کرده و این مسیر سیال عبور میکند و با چرخش ۹۰ درجه  دریچه بسته خواهد شد؛ این نوع شیرها ( بال ولو ها) بیشتر در بخار، آب ، روغن،گاز،هوا، مایعات خورنده استفاده میشود. به سبب آسیب رسیدن به نشیمنگاه و سطح پلاگین توپی  این نوع شیرها با مواد فیبری و ساینده مورد استفاده قرار نمیگیرند.

 

گیت ولو (gate valve)

گیت ولو

گیت ولو یا شیر دروازه ای یک نوع شیر کشویی می باشد؛ این نوع شیرها بطور ایده آل به عنوان شیر روشن یا خاموش استفاده میشود ؛ شیر های دروازه ای به دلیل طراحی خاص جای خود را در صنایع پتروشیمی پیدا کرده اند.

 

باترفلای ولو (  butterfly valve)

باترفلای ولو

از ساده ترین شیر های چند منظوره به شمار میروند که در صنایع مختلف برای کاربرد های گسترده مورد استفاده هستند ؛ باتر فلای را میتوان بدون سایش و پاره شدن به کار برد و سبب اندازه ی کم آنها ( اندازه دیسک فلزی ) نصب آسانی دارند.

 

چک ولو دیسکی ( disc check valve)

چک ولو دیسکی

شیرهای یک طرفه یا چک ولو دیسکی از شیرهای غیر بازگشتی شمرده میشوند زیرا تنها اجازه عبور جریان را در یک طرف دارند و در طرف دیگر از عبور جریان خودداری میکنند ؛ از انها برای کاربرد های مهم در سیستم بخار استفاده میشود و  در چهار نوع طراحی و تولید میشوند.

 

نیدل ولو (  needle valve)

نیدل ولو

این نوع از شیرها همان طور که از نامشان پیداست برای کنترل جریان های کم و با دقت بالا مورد استفاده هستند ؛مکانیزم دقیق و قابل اطمینان آنها استفاده از آنها را در موارد آزمایشگاهی و کنترل سیال ها با مقادیر کم امکان پذیر کرده است.

 

و انواع دیگری از کنترل ولو ها هستند که همانند موارد گفته شده کاربرد های زیادی را در صنایع مختلف دارند.

 

آموزش نصب شیر کنترل

در این بخش به نکات مهم جهت نصب کنترل ولو اشاره میشود؛ انتظار میرود تا حد امکان برای نصب از متخصصین شهباز صنعت کمک بگیرید.

برای نصب ابتدا از تمیز بودن محل های اتصال لوله آگاه شوید.

همچنین قبل از نصب کنترل ولو از سایزینگ و انتخاب صحیح شیر اطمینان پیدا کنید.

محل نصب و نحوه ی قرار گیری شیر باید به صورتی باشد که محرک یا اکچوئیتور در راستای عمود قرار گرفته باشد.

فاصله بین لوله ها را بررسی کنید این فاصله باید به صورتی باشد که کنترل ولو تحت فشار نباشد و فضای کافی داشته باشد.

پس از نصب و قبل از اتصال محرک،اجزا و لولۀ محافظ سیم برق را تمیز کنید.

یک فضا را برای تعویض یا خارج کردن اکچوئیتور و یا محرک در نظر بگیرید.

جهت آب با فلش روی کنترل باید یکسان باشد.

تمامی اجزاء و قسمت ها را چک کنید و اگر با مشکل جدی برخورد کردید از تیم متخصص شهباز صنعت کمک بگیرید.

 

جهت اطلاع از قیمت کنترل ولو با ما تماس بگیرید.

شرکت شهباز صنعت در تلاش است تا محصولی  خوب و با کیفیت  را به شما عزیزان ارائه دهد؛  با توجه به گستردگی انواع کنترل ولو و کاربرد های متنوع آن در بخش های مختلف برای آگاهی کامل از کنترل ولو مورد نظر خود با گروه صنعتی ما تماس حاصل فرمایید تیم ما در هر لحظه آماده پاسخ دهی به شما هموطنان گرامی است. شماره تماس : ۰۹۱۲۳۱۷۸۸۱۰

دسته بندی کنترل ولو
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود به سایت