منوی دسته بندی

گلوب ولو(Globe Valve )چیست؟

Globe Valve  به چه معناست؟

یک گلوب ولو جریان را در یک خط لوله تنظیم می کند. برای کنترل وتوقف جریان سیالاتی همچون مایع و گاز از طریق لوله کاربرد دارد.

دریچه‌های گلوب به دلیل طراحی  کروی شکل خود به این صورت نامگذاری شده‌اند. و در دو نیمه بدنه توسط یک بافل داخلی از هم جدا شده‌است.

اگرچه این شیرها افت فشار کمی بالاتر از شیرهای دروازه ای / توپی نشان می دهند، اما ممکن است در جایی استفاده شوند که افت فشار از طریق شیر یک عامل کنترل کننده نباشد.

 

 

گلوب ولو

توضیح Corrosionpedia دریچه گلوب ولو

یک شیر گلوب اساساً برای متوقف کردن، راه اندازی و تنظیم جریان طراحی شده است. از یک عنصر متحرک از نوع دیسک و یک صندلی حلقه ثابت در یک بدنه به طور کلی کروی تشکیل شده.

محل قرارگیری شیر گلوب در وسط و موازی لوله است و دهانه نشیمنگاه با دیسک یا دوشاخه بسته می شود. دریچه های گلوب به صورتی ساخته شده اند که می توانند جریال را در همه جهت ها کنترل کنند.

رایج ترین کاربرد گلوب ولو

رایج ترین کاربرد شیر گلوب، شیر آب استاندارد است. هنگامی که دسته چرخانده شود، یک دیسک پایین یا بالا می رود. هنگامی که دیسک به طور کامل پایین آمد، منبع آب قطع می شود. هنگامی که دیسک به طور کامل بالا می رود، جریان آب به حداکثر سرعت خود می رساند.

در کاربردهای صنعتی بزرگ، یک شیر گلوب ممکن است با استفاده از یک محرک الکتریکی، پنوماتیکی یا هیدرولیک به جای دستگیره دستی آب بندی شود.

بافل داخل یک سوپاپ گلوب باعث می شود که محصول جهت خود را تغییر دهد تا از طریق بافل حرکت کند. این حرکت زاویه دار به این معنی است که محصول نمی تواند آزادانه جریان یابد و باعث افت فشار بعد از شیر خواهد شد.

دریچه‌های گلوب معمولاً برای دوغاب یا مواد ضخیم‌تری که می‌توانند توسط بافل مانع شوند، مناسب نیستند.

Globe Valve

 

با توجه به حساسیت فشار و پتانسیل خوردگی شیر گلوب ، برای جلوگیری از خرابی زودرس و اطمینان از کارکرد درست ، باید موارد زیر را در نظر داشت:
  • محدوده کنترل جریان
  • افت فشار
  • وظیفه مورد نظر
کاربردهای شیرهای گلوب عبارتند از:
  • سیستم های  خنک کننده آب  که برای استفاده از  آن  نیاز به تنظیم جریان دارد.
  • سیستم های روغن سوختی که در آن جریان تنظیم می شود و ضد آب بودن اهمیت دارد
  • دریچه های با نقطه بالا و تخلیه با نقطه پایین زمانی که آب بندی و ایمنی ملاحظات اصلی هستند
  • سیستم های  دارای  تخلیه آب ، خوراک شیمیایی، استخراج هوا از کندانسور
  • آب بندی و تخلیه توربین
  • سیستم روغن، روغن توربی

شهباز صنعت، تولید کننده و تامین کننده انواع  گلوب ولو (Globe Valve)، آی توپی پوزیشنر، لول گیج ، ابزار دقیق از برند سامسون، فیشر، هانیول و …..

برای خواندن مقالات انتخاب جنس لوله مناسب ، کالیبراسیون ، ۶ نکته مهم در شیر کنترل ها بر روی لینک آنها کلیک نمایید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *