منوی دسته بندی

تله بخار کوزه ای

تله بخار (تراپ) شناور دار یا فلوتری Ball Float Trap:

به این تیپ تله بخار، تراپ کوزه ای یا تله بخار کوزه ای نیز گفته می شود.

تله بخارهای فلوتری بر اساس تشخیص اختلاف چگالی بین بخار و کندانس عمل می کنند. کندانس ورودی به تراپ باعث بلند شدن فلوتر و دور شدن شیر اصلی از قسمت سیت و خروج کندانس می شود…

مسیر خروجی همواره پر از آب بوده و بنابراین امکان خروج هوا یا بخار از این قسمت وجود ندارد. در صورت ورود بخار، فلوتر (شناور) به پایین افتاده و خروجی را خواهد بست.

در مدل های قدیمی این تراپ، شیر هواگیر دستی در قسمت فوقاتی تله بخار تعبیه شده بود. تراپ های مدرن امروزی از شیر ترموستاتیک هواگیری جهت تخلیه هوا استفاده می کنند.

شیر اتوماتیک هواگیر از قطعۀ کپسولی مشابه در تراپ های ترموستاتیک (Ballanced Pressure) استفاده می کند و در قسمت بالایی سطح کندانس تعبیه می شود. بعد از تخلیۀ هوای اولیه، شیر هواگیری که بسته شده بود تا زمانی که مجدداً هوا در داخل تراپ جمع شود تا باز شده و ظرفیت تخلیه را افزایش می دهد.

در بسیاری از کاربرها، تله بخار فلوتری به عنوان بهترین تله بخار محسوب شده و کندانس را مستقل از تغییرات دما و فشار ورودی تخلیه می نماید.

مزایای تله بخار شناور دار یا فلوتری Ball Float Trap :

  • تخلیۀ کندانس بصورت پیوسته و در دمای بخار انجام می شود پس اولین انتخاب در کاربردهایی است که دارای نرخ انتقال حرارت بالا و حجم کندانس نسبتا زیاد می باشند
  • تخلیۀ کندانس در شرایط متغیر و با حجم زیاد یا کم، به درستی انجام شده و تحت تأثیر تغییرات ناگهانی فشار یا جریان نیست.
  • با نصب شیر هواگیر داخلی، تخلیه هوا به صورت مطلوب انجام می گیرد
  • حجم تخلیه کندانس به نسبت اندازه تراپ زیاد است
  • در مواردی که امکان گیرافتادن بخار (Steam Locking) وجود داشته باشد، استفاده از تراپ فلوتری که شیر آزاد کنندۀ بخار داشته باشد، تنها و بهترین حالت است.
  • در برابر پدیدۀ “ضربۀ چکش” مقاومت خوبی دارد.

محدودیت های تله بخار شناور دار یا فلوتری Ball Float Trap :

  • از آنجا که همواره مقداری آب در این تراپ در زمانی خاموشی سیستم و یا سرد بودن هوا باقی می ماند، امکان انجماد و صدمه به قطعات شناور وجود دارد و در این موارد می توان از عایق مخصوص استفاده کرد.
  • مانند تمامی تراپ های مکانیکی، نوع و اندازۀ قطعات داخلی با توجه به محدودۀ فشار کاری متفاوت می باشد، تله بخارهایی که در اختلاف فشار های بالاتر کار می کند، دارای اریفیس کوچکتری هستند تا نیروی شناوری فلوتر را متعادل نمایند.

 شهباز صنعت، واردات و توزیع  انواع استیم تراپ (Steam Trap) ترموستاتیک، مکانیکی، ترمودینامیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.