منوی دسته بندی

اوریفیس پلیت

اوریفیس پلیت

اوریفیس پلیت یکی از قدیمی ترین و معمولترین تجهیزات اندازه گیری جریان، با طراحی نسبتا ساده کارایی بالا و قابلیت اطمینان می باشد، معمول ترین نوع اریفیس یک صفحه فلزی صاف با یک سوراخ هم مرکز در صفحه می باشد که عمود بر جهت جریان نصب میشود. وقتی سیال از اریفیس پلیت عبور میکند، به دلیل کاهش سطح مقطع، سرعت آن افزایش مییابد و فشار آن کاهش می یابد. وقتی سیال از اریفیس خارج می شود، سرعت آن دوباره کاهش یافته و فشار آن افزایش می یابد.

اوریفیس پلیت یکی از قدیمی ترین و معمولترین تجهیزات اندازه گیری جریان، با طراحی نسبتا ساده کارایی بالا و قابلیت اطمینان می باشد.
اوریفیس پلیت یکی از قدیمی ترین و معمولترین تجهیزات اندازه گیری جریان، با طراحی نسبتا ساده کارایی بالا و قابلیت اطمینان می باشد.

فلومتر اوریفیس با استفاده از همین اختلاف فشار به وجود آمده توسط اوریفیس در خط عبوری سیال و با استفاده از ترانسمیترهای فشاری که فشار دو طرف اوریفیس را اندازه گیری میکنند میزان فلو یا دبی سیال عبوری را محاسبه می کنند.

از دبی سنج های روزنه ای، اصولا برای اندازه گیری دبی بخار و سیالات گازی استفاده می شود. این نوع دبی سنج ها برای اغلب سیالات متلاطم و تمیز، مناسب هستند و درجه حرارت بالا روی آنها تاثیر گذار نیست همچنین استفاده از این روش برای لوله هایی با سایز بالا نسبتا ارزان است.

عملکرد فلومتر اوریفیس

در عمل به دلیل وجود مقداری افت فشار که به خاطر وجود اصطکاک و اختلاط جریان می باشد، جریان خروجی کم فشارتر از ورودی خواهد بود. این افت فشار دائمی تابعی از دبی سیال و نسبت قطر سوراخ اوریفیس به قطر لوله می باشد. نسبت قطر سوراخ اوریفیس به قطر لوله، بتا نامیده می شود که معمولا بین ۰.۸ – ۰.۲ است. با اندازه گیری افت فشار و مشخص بودن نسبت بتا، دبی سیال محاسبه میشود.

از شرایط مهم در به کارگیری اوریفیس ها، ثابت بودن الگوی جریانِ قبل از آن، می باشد. به همین دلیل معمولا تا فاصله معینی قبل و حتی بعد از اوریفیس، مانع یا اتصالاتی قرار داده نمی شود.

انواع اوریفیس پلیت

یکی از قدیمی ترین و معمولترین تجهیزات اندازه گیری جریان، با طراحی نسبتا ساده کارایی بالا و قابلیت اطمینان می باشد،معمول ترین نوع اریفیس یک صفحه فلزی صاف با یک سوراخ هم مرکز در صفحه میباشد که عمود بر جهت جریان نصب میشود. وقتی سیال از اریفیس پلیت عبور می کند، به دلیل کاهش سطح مقطع، سرعت آن افزایش می یابد و فشار آن کاهش می یابد. وقتی سیال از اریفیس خارج میشود، سرعت آن دوباره کاهش یافته و فشار آن افزایش می یابد.

اوریفیس پلیت یکی از قدیمی ترین و معمولترین تجهیزات اندازه گیری جریان، با طراحی نسبتا ساده کارایی بالا و قابلیت اطمینان می باشد.

هم مرکز : (Concentric) مناسب برای جریان های مایع، گاز و بخار تمیز و سبک
غیر هم مرکز : (Eccentric) مناسب برای جریان های ویسکوز بالا از قبیل چسب، قیر و عسل
قطعه ای : (Segmental) مناسب برای جریان های حاوی ذرات جامد و سنگین

انتخاب اوریفیس پلیت مناسب

استفاده از این روش در اندازه گیری دبی سیالاتی که حاوی ذرات جامد می باشند، دارای مشکلاتی است. چرا که ذرات جامد موجود درسیالات به تدریج در محل نصب صفحه اوریفیس و پایین لوله ته نشین شده و باگذشت زمان، باعث کاهش قطر موثر لوله می شوند. در چنین مواردی استفاده از اوریفیس های خارج از مرکز، نیم دایره ای و یا دارای یک سوراخِ کوچکتر در زیر سوراخ اصلی، مانع بروز چنین مشکلاتی خواهد شد. البته اندازه گیری با این نوع اوریفیس ها در مقایسه با اوریفیس های هم مرکز دقت کمتری دارد و لذا امروزه بندرت از این نوع اریفیس ها استفاده می شود.

در انتخاب اوریفیس پلیت ها باید به مواردی از قبیل دما و فشار خط و نوع سیال و خواص فیزیکی مربوط به آن توجه نمود.

مزایا و معایب اوریفیس پلیت ها

نقاط قوت

متریال S.S

تحمل دما و فشار بالا

امکان استفاده برای سیالات خورنده

هزینه نگهداری پایین

دقت قابل قبول

نقاط ضعف

افت فشار نسبتاً زیاد

نیاز به فضای نصب زیاد

امکان بلوکه شدن مسیر در صورت وجود مواد زائد

برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در شهباز صنعت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.