سایزینگ کنترل ولو و آشنایی با نحوه محاسبه آن

سایزینگ کنترل ولو

آشنایی با سایزینگ کنترل ولو آن هم در دنیای امروز که صنایع مختلف تاسیساتی با سرعتی باور نکردنی در حال پیشرفت هستند و کاربرد کنترل ولوها روز به روز گسترده تر می شود، بسیار حائز اهمیت است. کنترل ولوها یکی از کاربردی ترین انواع شیرآلات صنعتی هستند که به طور وسیعی در تاسیسات و لوله کشی مورد استفاده قرار می گیرند. به منظور آشنایی با سایزینگ کنترل ولو بهتر است نخست با برخی مفاهیم پیش نیاز آشنا شویم. تا پایان همراهمان باشید!

ابتدا در فیلم با مفاهیم پایه سایزیزنگ کنترل ولو آشنا خواهید شد. 

شیر وسیله ای کاربردی است که به منظور تنظیم و کنترل جریان سیالات عبوری از لوله به کار گرفته می شود. به عبارت دیگر می توان گفت که شیرها وظیفه قطع، وصل و کنترل جریان در خطوط لوله کشی را بر عهده دارند. نوع صنعتی شیرها را تحت عنوان ولو نامگذاری می کنند. لازم به ذکر است که ولوها در انواع متعدد و متنوعی طراحی و تولید می شوند که از جمله مهم ترین آن ها می توان به کنترل ولو اشاره نمود.

کنترل ولو

کنترل ولو به چه معناست؟

کنترل ولوها همان گونه که از نامشان بر می آید، نوعی کاربردی از شیرآلات صنعتی هستند که با هدف کنترل جریان مورد استفاده قرار می گیرند. در یک تعریف تخصصی تر و کامل تر می توان گفت؛ کنترل ولوها دسته ای از شیرآلات صنعتی هستند که موظفند پارامترهای فیزیکی سیال همچون جریان، دما، فشار و سطح را کنترل کنند. اصلی ترین ویژگی کنترل ولوها اتوماتیک بودن آن ها است.

حال که با دو مفهوم فوق الذکر آشنا شدیم، زمان آن فرا رسیده است که به معرفی سایزینگ کنترل ولو بپردازیم.

سایزینگ کنترل ولو

سایزینگ کنترل ولو که از آن تحت عنوان فرآیند اندازه گیری شیر کنترل نیز یاد می شود، روشی است که در آن میان دینامیک فرآیند سیستم و ویژگی های عملکردی دریچه تطابق وجود دارد. این مطابقت زمینه تولید کنترل ولو در اندازه ها و انواع مناسب را فراهم می سازد که قادرند جریان موجود در سیستم را به بهترین شکل ممکن مدیریت نمایند.

لازم است بدانید که نخستین مرحله در سایزینگ کنترل ولو یا همان اندازه شیر کنترل، محاسبه ضریب جریان می باشد که آن را با نماد CV نشان می دهند.

محاسبه CV کنترل ولو

نحوه محاسبه ضریب جریان یا همان CV برای سایزینگ کنترل ولو به قرار زیر است:

فرمول محاسبه cv

گفتنی است که در رابطه بالا Q نماد دبی حجمی جریان، .S.G نماد وزن مخصوص سیال و P نماد اختلاف فشار دو سر کنترل ولو می باشد. اگر با دقت رابطه ضریب جریان را بررسی نمایید، متوجه خواهید شد که هرچه ضریب جریان بزرگ تر باشد، Capacity یا همان ظرفیت عبوری از ولو عملا بیشتر می شود. این در حالی است که هر چه ضریب جریان کوچکتر باشد، افت فشار در دو سر کنترل بیشتر خواهد بود.

با توجه به فرمول فوق الذکر نتیجه می گیریم که میان ضریب جریان و دبی حجمی جریان رابطه ای مستقیم وجود دارد. از همین رو انتخاب ولو باید به گونه ای صورت بپذیرد که بیشترین مقدار دبی حجمی ممکن در یک خط، ماکزیمم هشتاد درصد CV در نظر گرفته شود که آن را با عبارت Calculated  نشان می دهند. پس از این که محاسبات ولو انجام شده و ضریب جریان در ماکزیمم مقدار پیدا شد، حاصل را در عدد ثابت 2/1 ضرب نموده و بدین ترتیب میزان CV را محاسبه می نمایند. این مقدار را با Selected  نمایش می دهند. بنابراین می توان این گونه نوشت:

نرم افزار سایزینگ کنترل ولو

نرم افزار سایزینگ کنترل ولو یکی از کاربردی ترین و قدرتمندترین نرم افزارهای طراحی است که به یاری مهندسان شتافته و کار آن ها را ساده ساخته است. مهندسان با به کارگیری نرم افزار سایزینگ کنترل ولو می توانند در مدت زمانی کوتاه دیتاشیت های ISA را فراهم ساخته و یا به محاسبه میزان نویز و سایر داده های ولو نظیر CV بپردازند. 

نرم افزار سایزینگ کنترل ولو دارای ویژگی های متعدد و متنوعی است که از جمله مهم ترین آن ها می توان به صادر کردن دیتاشیت در قالب متنی یا XML، محاسبه CV، محاسبه سایزینگ ولو، محاسبه اکچویتور ولو و طراحی ولو اشاره نمود.

با توجه به گستردگی ها و پیچیدگی های فراوان روابط سایزینگ کنترل ولو، مهندسان با هدف تسریع روند فرآیند سایزینگ از نرم افزارهای سایزینگ کنترل ولو استفاده می نمایند. بی شک نتایج به دست آمده توسط این نرم افزارها از آن جا که بر اساس استانداردهای جهانی محاسبه می شوند، از دقت بسیار بالایی برخوردار می باشند.

شاید برایتان جالب باشد بدانید که نرم افزار سایزینگ کنترل ولو می تواند کنترل ولو بهینه برای شرایط ورودی مورد نظر را انتخاب نموده و به ارائه آنالیز ویژگی های کاری و ذاتی ولو در قالب گراف بپردازد. این نرم افزار کاربردی همچنین قادر به پیش بینی پدیده های مخرب مانند کاویتاسیون، فیشینگ، احتمال آسیب مکانیکی ولو، چوک جریان و… می باشد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی دارید؟!