انواع کنترل ولو ; معرفی کامل کنترل ولو + انواع مختلف آن

انواع کنترل ولو

هر نوع کنترل ولو با هدف خاصی طراحی شده است. انواع کنترل ولو یا شیر کنترل را می توان بر اساس ویژگی های مختلف و صفات کنترل ولو دسته بندی کرد. دسته بندی های اصلی با توجه به مشخصات حرکت عنصر کنترل کننده ، عملکرد ، محیط محرک و مشخصات افت فشار انجام می شود. رایج ترین طبقه بندی براساس حرکت عنصر کنترل کننده است.

انواع مختلف کنترل ولو

در بررسی انواع کنترل ولو آنچه بدیهی است آن است که هر کدام از آنها با هدف خاصی طراحی شده اند. کنترل ولو می تواند با کمک دستگاه پنوماتیک، سیگنال کنترل، کنترل کننده را تبدیل کرده و جریان سیال را در سیستم تنظیم کند. می توان از آنها برای مایعات ، گازهای مختلف ، بخار ، هوا و … استفاده کرد.

انواع کنترل ولو را می توان بر اساس ویژگی های مختلف و صفات کنترل ولو دسته بندی کرد. دسته بندی های اصلی با توجه به مشخصات حرکت عنصر کنترل کننده ، عملکرد ، محیط محرک و مشخصات افت فشار انجام می شود. رایج ترین طبقه بندی انواع کنترل ولو براساس حرکت عنصر کنترل کننده است .

دسته بندی مختلف کنترل ولو

کنترل ولو خطی

یکی از متداول ترین انواع کنترل ولو، کنترل ولوهای خطی می باشند. کنترل ولو خطی به دلیل نوع حرکت عنصر بسته و باز شدن نامگذاری شده اند. یک عنصر بسته در این نوع شیرکنترل با یک حرکت خطی حرکت می کند و در نتیجه سرعت جریان از طریق شیر تغییر می کند. سوپاپ های دروازه ای این شیرها برای شرایط با درجه حرارت بالا مناسب هستند و برای کاربردهای خاموش و روشن و خدمات غیرمضر استفاده می شوند.

به دلیل نوع طراحی، آنها می توانند کاملاً باز یا کاملاً بسته شوند. از جمله انواع کنترل ولو خطی می توان به کنترل ولو گیت، کنترل ولو گلوب و کنترل ولو دیافراگمی اشاره کرد.

کنترل ولو گلوب یا کروی (Globe valve)

کنترل ولو گلوب

 کنترل ولو گلوب یکی از انواع کنترل ولو است که با دیسک یا دوشاخه روی سیت حرکت می کنند یا از آن خارج می شوند. باز شدن سیت متناسب با میزان حرکت دوشاخه است. این نوع شیرکنترل برای اهداف throttling استفاده می شود. آنها از شیرهای حرکتی خطی هستند و می توانند جریان را شروع ، متوقف و تنظیم کنند. بسته شدن کنترل ولو گلوب با کمک یک شاخه شروع می شود که دارای ته صاف یا محدب است و روی یک سیت افقی پایین می آید.

این سیت در مرکز دریچه کروی است. کنترل ولو گلوب سریعتر باز یا بسته می شوند و فرم قابل اطمینان نشیمن دارند. مشکل این نوع شیرکنترل این است که دیسک سیت در شرایط باز نسبی سایش پیدا می کند.

کنترل ولو دیافراگمی (Diaphragm Valve)

کنترل ولو دیافراگمی

عنصر بسته کننده در کنترل ولو دیافراگم یک کمپرسور متصل به دیافراگم فلکس است. وقتی شیر باز است ، دیافراگم برداشته می شود و سیال جریان می یابد و وقتی بسته می شود ، دیافراگم مسیر جریان را محکم می بندد. شیرهای دیافراگمی برای مایعات خورنده در دما و فشار کم مناسب هستند. سادگی ساخت و نگهداری آسان از جمله مزایای استفاده از کنترل ولو دیافراگمی است. متاسفانه نمی توان از آنها در محیط هایی با درجه حرارت بالا و فشار بالا استفاده کرد.

کنترل ولو چرخشی یا دوار

عنصر بسته در شیرهای چرخشی با یک حرکت دوار سرعت جریان را از طریق شیر تغییر می دهد. از انواع کنترل ولو دوار می توان به کنترل ولو پلاگین، توپی و پروانه ای اشاره کرد.

کنترل ولو توپی (Bull Valve)

کنترل ولو توپی

 نام این شیر شکل عنصری بسته شدن آن را نشان می دهد که مانند یک توپ است و حاوی درگاهی برای جریان سیال است. در موقعیت باز ، دریچه توپی جریان مستقیم را امکان پذیر می کند. و با چرخش 90 درجه ای توپ ، جریان متوقف می شود. افت فشار کم و تحریک ربع چرخش باعث می شود که کنترل ولو توپی در کاربردهای خاموش استفاده شوند. آنها دمای بالا و همچنین فشار زیاد محیط را تحمل می کنند. این نوع شیرکنترل همچنین برای کنترل فشار و جریان و همچنین برای مایعات خورنده ، دوغاب ، مایعات طبیعی و گازها نیز استفاده می شود. تعمیر و نگهداری آسان و گشتاور کم نیز دو امتیاز دیگر شیرهای توپی هستند. یکی از معایب این نوع شیرکنترل این است که وقتی مایع در حالت بسته در توپ گیر می کند ، گاهی فشار بخار جمع شده و منجر به خوردگی می شود.

کنترل ولو پروانه (Butterfly Valve )

کنترل ولو پروانه ای

 کنترل ولو پروانه ای با داشتن یک دیسک مدور یا پره در زاویه سمت راست به عنوان عنصر بسته شدن ، می توانند جریان سیال مستقیم را در موقعیت باز قرار دهند. و مشابه شیرهای توپی ، آنها با چرخش 90 درجه جریان را متوقف می کنند. این نوع شیرکنترل در قسمت چرخشی قادر به کنترل جریان بزرگ و همچنین کاربردهای کم فشار است. اما باید در مواردی که نشت مهم نیست از آنها استفاده شود.  باز شدن سریع ، افت فشار کم ، قیمت مناسب ، فرم فشرده و باز شدن سریع از جمله مزایای کنترل ولو پروانه ای است. تنها عیب این نوع شیرکنترل این است که خاموش نیست.

کنترل ولو برقی

کنترل ولو برقی

کنترل ولو را بر اساس پارامترهای مختلفی دسته بندی می کنند.کنترل ولو یا شیرکنترل را بر اساس نوع محرک ها به سه نوع محرک پنوماتیک ، برقی و سایر موارد تقسیم کرده اند. اگر کمی با شیر پنوماتیک آشنایی داشته باشید، احتمالا این سوال برایتان پیش اید که محرک شیر پنوماتیک به چه صورت است که لازم به ذکر است که خود این شیرها، دارای انواع محرک هستند که در برگه شیر پنوماتیک کاملا توضیح داده شده است. 

محرک پنوماتیک مبتنی بر دیافراگم یا پیستون می باشد. محرک مبتنی بر دیافراگم از تأمین هوا از کنترل کننده یا موقعیت دهنده استفاده می کند و شامل سبک های مختلفی مانند عملکرد مستقیم ، عملکرد معکوس و برگشت پذیر است. محرک مبتنی بر پیستون از هوای فشار قوی استفاده می کند و دارای دو عملکرد می باشد تا حداکثر نیرو را در هر دو جهت ایجاد کند.

محرک الکتریکی از موتور الکتریکی و نوعی کاهش دنده برای حرکت دادن سوپاپ استفاده می کند. انواع دیگر محرک شامل محرک هیدرولیکی و محرک الکتروهیدرولیکی است.

کنترل ولوی که محرک آن به صورت محرک برقی باشد را کنترل ولو برقی می نامند. در واقع در ساختار کنترل ولو برقی یک موتور الکتریکی وجود دارد که از قدرت آن جهت حرکت دادن شاخه کنترلی استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی دارید؟!