انواع تست ولو و آشنایی با انواع آن ها

انواع تست ولو

ولو ها از جمله پرکاربردترین تجهیزات صنعتی هستند که در انواع مختلف مانند شیر پنوماتیک، کنترل ولو برقی و… تولید میشوند. یکی از مهمترین مراحل پس از تولید کنترل کیفیت و تست ولو هاست. به منظور آشنایی با انواع تست ولو، بهتر است نخست با مفهوم ولو به طور مختصر آشنا شویم. سپس به بحث در مورد تست ولو پرداخته و انواع آن را معرفی خواهیم نمود. اگر جزء علاقه مندان به یادگیری این مبحث هستید، تا پایان با ما همراه باشید.

تست کنترل ولو

ولو که از آن تحت عنوان شیر نیز یاد می شود، وسیله ای کاربردی است که با استفاده از آن به تنظیم، هدایت یا کنترل جریان یک سیال می پردازند. لازم به ذکر است که سیال مورد نظر می تواند مایع، گاز، جامدات با رفتار مشابه مایع و لجن باشد. 

ولوها یکی از اصلی ترین اجزای اتصالات لوله به شمار می آیند. اما آن ها را در یک دسته بندی مستقل مورد بررسی و مطالعه قرار می دهند. هنگامی که ولو باز است، سیال از فشار بالاتر به سوی فشار پایین تر جریان پیدا می کند.

لازم به ذکر است که ولوها در دو نوع دستی و اتوماتیک در بازار موجود هستند. ولوهای دستی گروهی از ولوها هستند که به وسیله یک اهرم، پدال، دسته یا فلکه عمل می کنند. این در حالی است که ولوهای اتوماتیک در اثر تغییر دما، جریان یا فشار شروع به اجرای عملکرد می کنند. از جمله مهم ترین و کاربردی ترین انواع ولو می توان به شیرهای ایمنی استفاده شده در سیستم های آب گرم یا بویلرها اشاره نمود.از شیرها در صنعت استفاده بسیاری می گردد که برای آشنایی کامل تر با ان ها توصیه میکنیم محتوای مربوط به شیر آلات صنعتی را مطالعه نمایید. 

حال که تا حدودی با ولو آشنا شدیم، زمان آن فرا رسیده است که به بحث در رابطه با تست ولو بپردازیم.

تست ولو و انواع آن

جالب و در عین حال لازم است بدانید که نشتی شیرهای صنعتی یکی از رایج ترین اتفاقاتی است که در محیط های صنعتی رخ می دهد. لازم به ذکر است که حتی وجود برچسب Zero- leakage یا برچسب Bubble tight بر روی ولو به این معنی نیست که ولو به طور کامل بدون نشتی است. بنابراین می توان نتیجه گرفت که نشتی صفر به ندرت وجود دارد.

سازندگان شیرهای صنعتی پیش از عرضه این ابزارها به بازار، تمام آن ها را مورد بررسی و آزمایش قرار می دهند تا بدین ترتیب اطمینان حاصل کنند که مقدار نشتی این شیرها با استانداردهای نشتی شیر تطابق دارد. خریداران نیز می توانند در زمان خرید شیر نسبت به خرید تست ولو مورد نیاز از فروشنده اقدام نماید. گفتنی است که آزمایشات معمول به منظور نگهداری شیر و ایمنی آن از ضرورت بسیار بالایی برخوردار هستند. از همین رو نباید از اهمیت انجام تست ولو غافل شد.

نشتی شیر با به کارگیری تست هیدرواستاتیک (Hydrostatic test) یا تست نیوماتیک بررسی می گردد. لازم به ذکر است که سیال عبوری مورد آزمایش در تست های هیدرواستاتیک مایعاتی نظیر آب یا نفت سفید است. این در حالی است که سیال عبوری آزمایش شده در تست های نیوماتیک گازهایی همچون هوا یا نیتروژن می باشد.

معرفی و بررسی انواع تست ولو

گفتنی است که نوع تست ولو تابع نوع ولو و عناصر سازنده آن می باشد. در ادامه هر یک از انواع تست ولو را معرفی کرده و به اختصار بررسی می کنیم.

تست Shell

تست Shell یکی از کاربردی ترین انواع تست ولو است. در طی انجام این تست ولو، فشار را به بدنه ولو که در حالت باز قرار دارد، اعمال می نمایند. این فشار موجب می شود که هر دو انتهای اتصال آن بسته شود. بدین ترتیب از مقاومت بدنه ولو در برابر فشار و عدم وجود نشتی در آن مطمئن می شوند.

تست Back Seat

تست Back Seat یکی دیگر از انواع تست ولو می باشد که غالبا برای تست شیرهای دارای سیت نظیر گیت ولو و گلوب ولو مورد استفاده قرار می گیرد. در این نوع تست ولو فشار را بر روی بدنه ولوی که در وضعیت کاملا باز قرار دارد، اعمال می نمایند. در چنین شرایطی هر دو انتهای اتصال شیر بسته می شود. بدین ترتیب اطمینان می یابند که ولو از مقاومت لازم در برابر فشار برخوردار بوده و هیچ نوع نشتی در شافت و پکینگ ها موجود نیست.

تست Low Pressure Closure

تست Low Pressure Closure یکی دیگر از پر کاربردترین انواع تست ولو است که با استفاده از هوا انجام می گردد. در طی این تست شیر را به طور کامل بسته و اقدام به وارد نمودن فشار از یک طرف ولو می کنند. سپس در سوی دیگر ولو آب می ریزند. ظهور حباب های هوا در این قسمت نشان دهنده نشتی ولو می باشد.

تست High Pressure Closure

یکی دیگر از انواع تست ولو که با استفاده از آب انجام می شود، تست High Pressure Closure می باشد. در طی این تست شیر را کاملا می بندند و سپس به اعمال فشار از یک سوی ولو می پردازند. خروج قطرات آب از سوی دیگر نشان دهنده وجود نشتی در ولو است.

استاندارد تست شیرهای صنعتی

استانداردهای تست شیرهای صنعتی در جدول زیر آورده شده اند:

دستگاه تست ولوهای صنعتی

دستگاه تست ولوهای صنعتی که از آن با نام میز تست شیرآلات نیز یاد می شود، دستگاهی بسیار کاربردی است که به منظور تست نشتی، تست مقاومت بدنه و تنظیم فشار عملکرد شیرهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

میز تست ولو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی دارید؟!