شیر فشار شکن چیست ؟

شیرفشارشکن

فشار شکن ها برای کاهش فشار آب در شبکه ها استفاده می شود که از نظر عملکرد و نوع سیالات به دو دسته تقسیم می شود استفاده از این شیرالات کار سختی نیست ولی به بهبود عملکرد بسیار کمک می کند در این مقاله سعی کردیم که انواع نحوه عملکرد و نحوه نصب آن همراه با توصیه های ایمنی شیرهای فشار شکن را توضیح دهیم .

 

اگر علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد شیرالات صنعتی هستید به مقاله معرفی کامل جدیدترین و پیشرفته ترین انواع شیرالات صنعتی ما مراجعه کنبد .

شیر فشارشکن

فشار شکن های مستقیم :

دارای یک المان هستند که حساسیت بالایی برای کاهش دادن فشار دارند با این قابلیت می توانند به صورت مستقیم شیر را به کار بیندازد .

این شیرها با کوچک و سبک بودن خود جای اثرگذار و پررنگی برای کنترل جریان های کم در صنعت پیدا کرده اند .

*برای اتصال در بارهای کوچک که دقت بسیار زیادی مورد نیاز است شیرهای فشارشکن با عملکرد مستقیم به کار می رود .

کاربرد آنها :

 1. صنعت غذایی
 2. تجهیزات ماشین لباس شویی
 3. سیستم استرلیزه کردن بخار
 4. قابل استفاده تجهیزاتی که از هوا با فشار کم استفاده می کنند

 

انیمیشنی جالب از عملکرد فشارشکن های مستقیم و پایلوتی :

فشار شکن های پایلوت دار

این نوع از فشار شکن ها با یک مدار فرمان که به وسیله یک پایلوت ( تنظیم کننده )روی آن می توانند کاهش و افزایش فشار خروجی کنترل کنند .

*برای مصارف بیشتر به منظور کنترل بسیار دقیق، شیرهای فشارشکن از نوع پایلوت دار به کار می رود.

فشارشکن پایلوت دار

فشار شکن های هیدولیکی

از آن می توان در صنایع سیمان، خودرو سازی، صنایع فولاد استفاده کرد .

فشار شکن های پنوماتیک

این نوع از شیرهای فشار شکن با داشتن قطعات جانبی مانند عمل گر، پوزیشگر و کنترل گرباعث به وجد آمدن افت فشار زیادی می شوند و نحوه ارسالی فشار جریان سیال عبوری از شیر به وسیله به این صورت است که ابتدا این فشار حس شده و سپس به کنترل گر ارسال می شود .

کاربرد آنها :

این شیر شکن ها در صنایع

 •  کشاورزی،
 • خودروسازی،
 •  غذایی و چوب

 به کار می روند .

 

بیشتر بخوانید :

کنترل ولو چیست و چه کاربردی دارد؟

انتخاب شیر فشار شکن :

اولین و مهم ترین قدم انتخاب شیر  و پیدا کردن محل مناسب برای نصب آن  است البته اینکه برای نصب آن نیز اطلاع کسب کنیم نیز عاملی کلیدی است .

با داشتن میزان گذر سیال عبوری و فشار ورودی و خروجی شیر به وسیله جداول موجود  می توان شیر های فشار سیال را اندازه گیری کرد  .

با انتخاب کردن سایز بزرگتر از حد مورد نیاز هزینه خرید شیر،  افزایش می یابد و همچنین سرعت فرسوده شدن آن افزایش بالا رفته به این دلیل که باید در بار های کم شیر در حالت نزدیک به بسته کار کند و به دلیل به وجود آمدن فاصله کوچک بین قسمت پلاگ شیر و نشیمن گاه آن سرعت در این قسمت افزایش یافته و این خورده شدن و نازک شدن قسمت های داخلی را باعث می شود .

همچنین حرکت بسیار کوچک در این شیرها  باعث به وجود آمدن تغییرات بسیار زیاد در میزان گذرسیال باعث به وجو امدن تغییرات فشار در خروجی می شود.

به دلیل اینکه بیشتر مشکلات فشارشکن ها بر اثر داخل شدن اجسام خارجی ( در سیستم بخار ورود بخار مرطوب)  انجام می پذیرد حتما باید از صافی ( سپریتور در سیستم بخار)  قبل از شیرهای فشار شکن استفاده کرد و چک شدن این صافی ها با برنامه زمانی و دوره ای تمیز و سرویس بشوند .

 اگر تجهیزات نصب شده در خروجی شیرهای فشار شکن قابلیت تحمل فشار ورودی به شیر را نداشته باشند باید از شیر های اطمینان (  safety valve) استفاده کرد تا در صورت خرابی آن ها از دستگاه محافظت به عمل آید .

نحوه عملکرد شیرهای فشارشکن :

اگر بخواهیم به طور خلاصه عملکرد شیرهای فشار شکن را بیان کنیم میتوان گفت: شیرهاي فشار شکن بر اساس کنش و واکنش دو نیروي متضاد مجاور یکدیگر عمل می کنند.یکی از نیروها تمایل دارد تا مسیر جریان آب را ببندد اما بالعکس نیروی مخالف آن که (به صورت فنر طراحی شده است)تمایل به بازکردن مسیر دارد . در این میان هر دو نیرو تمایل دارند که یکدیگر را خنثی کنند.

مزایا و معایب استفاده :

مزایا :

 • با طراحی بسیار ساده و هزینه پایین اهمیت بالایی در این صنعت پیدا کردند
 • نگهداری آنها راحت است
 • کاهش دهنده نشتی خارجی هستند
 • برای بارگذاری شیر هیچ نیرویی لازم نیست
 • به دلیل نبودن وجود بسته بندی ساقه باعث حذف منبع اصتحکاک بالا و نشتی خارجی می شود .

معایب :

 • برای اینکه کارکرد صحیح داشته باشند باید محیط کنترلی کاملا تمیز باشند .
 • هنگامی که افت فشار در شیر کم شود رگولاتور ها کنترل را از دست می دهند به دلیل اینکه محیط نمی تواند عملکرد کافی را تامین کند .

رگولاتور ها نمی توانند با بی صدایی و کاواک زایی سازگار شوند

نصب شیرهای فشارشکن :

نصب شیرهای فشارشکن

ابتدا قبل از نصب تمامی شیرهای سیستم را باز می کنیم تا هوای داخل سیستم لوله کشی کاملا تخلیه بشود سپس جهت اسان سازی برای تعمیر و نگهداری دو عدد شیر قطع و وصل در دو طرف شیر فشارشکن نصب کنید و حتما باید طبق جهت رسم شده شیرهای فشار شکن نصب کنید .

همانطور که در شکل بالا نشان داده شده است می توان شیرهای فشارشکن را به دو روش افقی و عمودی نصب کرد .فشار خروجی موردنظر را با پیچاندن پیچ فنر بالایی شیر فشارشکن مطابق شکل تنظیم کرد(ساعتگرد برای افزایش فشار خروجی و پاد ساعتگرد جهت کاهش فشار خروجی)

نکات ایمنی :

 استفاده از لوله خروجی بزرگتر: به دلیل اینکه بخار سیال متراکمی می باشد و حجم آن در واحد وزن با کاهش فشار افزایش می یابد که این سبب می شود کاهش فشار غیرقابل انتظاری در فشار بخار بشود و با کاهش یافتن فشار بخارحجم افزایش می یابد پس استفاده از لوله خروجی بزرگتر لازم می باشد .

نصب یک شیرفشار شکن در هر طبقه توصیه می شوددر ساختمان های چند طبقه نصب یک شیر فشار شکن در هر طبقه توصیه می شود.

توجه داشته باشید که به ازای هر 10 متر افزایش ارتفاع ، فشار Bar 1 کاهش می یابد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی دارید؟!