کنترل ولو چیست؟ معرفی کامل کنترل ولو + قیمت کنترل ولو

کنترل ولو

کنترل ولو چیست؟ کنترل ولو یا شیرکنترل وسیله ای است که برای تنظیم یا دستکاری جریان مایعات مانند گاز ، روغن ، آب و بخار استفاده می شود. کنترل ولو نمونه ای از یک عنصر کنترل نهایی است که امروزه در صنعت استفاده می شود.این قطعه با توجه به کاربرد گسترده آنها در انواع و اندازه های مختلفی ساخته می شوند.

انواع کنترل ولو

در پاسخ به سوال کنترل ولو چیست؟ می توان گفت کنترل ولو یا شیرکنترل وسیله ای است که برای تنظیم یا دستکاری جریان مایعات مانند گاز ، روغن ، آب و بخار استفاده می شود. کنترل ولو نمونه ای از یک عنصر کنترل نهایی است و در واقع رایج ترین عنصر کنترلی نهایی است که امروزه در صنعت استفاده می شود.

شماتیک کنترل ولو

به بیان دیگر و در پاسخ به این که کنترل ولو چیست؟ می توان گفت کنترل ولو یا شیرکنترل با تغییر موقعیت شاخه(ساقه) یا دیسک سوپاپ توسط یک محرک، میزان جریان سیال را تنظیم می کند.

از انواع کنترل ولو یا شیرکنترل برای نگهداری متغیر فرآیند تا حد امکان به نقطه ایده آل مورد نظر استفاده می شود. پارامترهای کنترل شونده به طور معمول سرعت، جریان ، فشار و دما هستند. پارامترهای محصول مانند تراکم ، غلظت ، سطح مایع و سایر موارد را می توان با شیرکنترل نیز تنظیم کرد. 

نصب کنترل ولو شامل بدنه شیر ، محرک ، موقعیت یاب و لوازم جانبی است. محرک ها دستگاه های پنوماتیک ، هیدرولیکی یا با انرژی الکتریکی هستند که نیروی باز و بسته شدن شیر را فراهم می کنند. موقعیت یاب ها حرکت واقعی محرک را کنترل می کنند تا یک نقطه تنظیم مورد نظر ایجاد شود. لوازم جانبی شامل مبدل های الکترو پنوماتیک ، تنظیم کننده فشار و نشانگرهای موقعیت است.

اجزای مختلف کنترل ولو

کنترل ولو را بر اساس پارامترهای مختلفی دسته بندی می کنند.کنترل ولو یا شیرکنترل را بر اساس نوع محرک ها به سه نوع محرک پنوماتیک ، برقی و سایر موارد تقسیم کرده اند.

محرک پنوماتیک مبتنی بر دیافراگم یا پیستون می باشد. محرک مبتنی بر دیافراگم از تأمین هوا از کنترل کننده یا موقعیت دهنده استفاده می کند و شامل سبک های مختلفی مانند عملکرد مستقیم ، عملکرد معکوس و برگشت پذیر است.

محرک مبتنی بر پیستون از هوای فشار قوی استفاده می کند و دارای دو عملکرد می باشد تا حداکثر نیرو را در هر دو جهت ایجاد کند. محرک الکتریکی از موتور الکتریکی و نوعی کاهش دنده برای حرکت دادن سوپاپ استفاده می کند که کنترل ولو برقی در این دسته از کنترل ولو ها جای می گیرند. انواع دیگر محرک شامل محرک هیدرولیکی و محرک الکتروهیدرولیکی است.

انواع محرک

یک کنترل ولو سیگنالی را از یک کنترل کننده مانند PLC دریافت می کند تا بتواند منجر به تغییر جریان شود. از آنجا که سیگنال PLC الکتریکی است ، شیرکنترل ممکن است به دستگاهی نیاز داشته باشد که آن سیگنال الکتریکی را تبدیل کند تا بتواند کار کند.

دو نوع اصلی شیرکنترل شیرهای کنترلی با حرکت خطی و شیرهای کنترل با حرکت دورانی هستند. در یک شیر با حرکت خطی ، حرکت شاخه (ساقه) و دریچه به سمت بالا و پایین است. نوع متداول شیرهای کنترل کشویی ، شیرگیت (Gate valve) است.  یک شیرکنترل چرخشی تقریباً در همه موارد از باز به حالت بسته 90 درجه می چرخد. یک نوع شیر چرخشی که معمولاً استفاده می شود شیر پروانه (Butterfly Gate) است. محرک عملکرد شیرکنترل، دستگاهی است که از طریق ساقه سوپاپ به شیر متصل می شود و نیروی لازم برای حرکت سوپاپ را تأمین می کند. متداول ترین و قابل اطمینان ترین محرک، محرک پنوماتیک است که اساس ساخت شیر پنوماتیک میباشد. 

حالت ایمن خرابی کنترل ولو

 به دلیل نحوه ساخت محرک های پنوماتیک ، هنگام از دست رفتن سیگنال کنترل ، کنترل ولو در موقعیت خاصی از کار می افتد. با افزایش فشار هوای تأمین کننده ، دیافراگم لاستیکی به سمت فنر فشار آورده و ساقه سوپاپ را به سمت پایین منتقل می کند. با کاهش فشار هوای تأمین کننده ، فنر ساقه سوپاپ را از بدنه خارج می کند. موقعیتی که کنترل ولو در صورت افت سیگنال به آن منتقل می شود، به عنوان حالت ایمن از کار افتادگی شناخته می شود. نوع حالت ایمن در برابر خرابی به برنامه ای که از شیرکنترل برای آن استفاده می شود بستگی دارد. 

محرک باعث بسته شدن سوپاپ در یک شیرکنترل Fail-Closed می شود. محرک باعث باز شدن سوپاپ در یک شیرکنترل Fail-Open می شود.  در عملکرد عادی ، نیروی محرکه باید توسط محرک الکتریکی یا پنوماتیک غلبه کند. در صورت قطع برق به محرک ، نیروی الکتریکی یا پنوماتیک دیگر وجود ندارد و فشار فنر دریچه را مجبور به باز شدن می کند.

حالت امن کنترل ولو

پس از درک و فهمیدن اینکه کنترل ولو چیست؟ ممکن است این سوال پیش بیاید که سوپاپ با تغییر دبی چقدر باز یا بسته می شود. خوب، جواب این سوال به موارد مختلفی مانند درصد تغییر دبی و قطر لوله بستگی دارد.  صرف نظر از این، کنترل کننده باید طوری تنظیم شود که به هر تغییری در سرعت جریان پاسخ صحیح بدهد. این امر معمولاً با استفاده از کنترل PID در PLC یا کنترلر حاصل می شود.

قیمت کنترل ولو

پس از پاسخ به این سوال که کنترل ولو چیست؟، مشخص شد که هر نوع کنترل ولو با هدف خاصی طراحی می شود. کنترل ولو یا شیرکنترل با توجه به کاربرد گسترده آنها در انواع و اندازه های مختلفی ساخته می شوند. قیمت کنترل ولو بستگی به نوع کارکرد، اندازه، نوع محرک، جنس بدنه آنها و پارامترهای مختلف دیگری تعیین می گردد. بعنوان مثال آیا این نوع کنترل ولو برای مایعات استفاده می شود یا برای مایعات جامد گونه هم قابل استفاده است؟ و یا آیا محرک آن پنوماتیکی باشد یا برقی؟ در قیمت کنترل ولو تاثیر زیادی خواهد داشت. جهت مشاهده قیمت انواع کنترل ولو می توانید به آدرس سایت ما به نشانی www.shahbaz-sanat.ir مراجعه بفرمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به راهنمایی دارید؟!