منوی دسته بندی

لوله پلیمری

لوله پلیمری چیست ؟

لوله پلیمری، از شروع کاربرد وسیع فلزات در صنایع گوناگون، تاکنون محققان همیشه در تلاش تولید آلیاژ های برتر و یا انتخاب یک پوشش مناسب به عنوان روکش جهت تقلیل خوردگی و افزایش مقاومت آنها در مقابل عواملی همچون زنگ زدگی بوده اند، در این راستا آبکاری، تولید فلزات آلیاژی و در نهایت استفاده از رنگ و روکشی از انواع پلیمرها مورد نظر قرار گرفته است.

پاره ای از پلیمرها توانسته اند جایگزین خوبی برای فلزات گردند به عنوان مثال درصنعت تاسیسات لوله کشی ساختمان ها و صنایع گوناگون که مساله خوردگی فلزات همیشه موجب خسارت عمده به صورت مستقیم وغیر مستقیم بوده است، این لوله ها جایگزین وسایل فلزی شده اند .

لوله های تولید شده از این نوع مواد دارای مزایای زیادی از قبیل ارزانی و نصب آسان می باشد، البته این لوله ها نقاط ضعفی مانند محدودیت در انتقال حرارت و یا عدم تحمل فشار و دمای بالا نیز دارند . جهت رفع این نقیصه ، تلفیق مواد پلیمر و فلز مورد توجه محققان قرار گرفته است.

باید در نظر داشت که نحوه انتخاب هر یک بر اساس کاربری، محدودیت ها و خواص فیزیکی، شیمیایی، مکانیکی آنها تعیین می‌شود و امروزه مصرف و کاربرد لوله های پلیمری رواج یافته و در حال گسترش است .

از آن ها می توان برای انتقال اسیدهای خورنده، گازهای خورنده، فاضلاب های خورنده، نفت خام، فاضلاب، گاز طبیعی و آب استفاده کرد. در مقایسه با لوله های سنتی مورد استفاده دارای مزایا و معایبی است ، مزایای این لوله ها را می توان مقاومت در برابر خوردگی، استفاده ساده تر، افت فشار کمتر، انعطاف پذیری و بسیاری عوامل دیگر ذکر کرد.

ویژگی های لوله های پلیمری

مقاومت در برابر خوردگی

سیستم های لوله کشی پلاستیکی در مقابل اکثر مواد شیمیایی متداول خانگی و تعداد زیادی از موادی که ممکن است وارد سیستم فاضلابی بهداشتی شوند مقاوم هستند، دیواره های صاف لوله های پلاستیکی امان انتقال موثر و بهتر فاضلاب و آب را ممکن می سازد دراین لوله ها اثری اززنگ زدگی و خوردگی نیست .

 استفاده ساده تر

مواد لوله های پلیمری از مواد لوله های دیگر سبک تر است و بنابراین نیاز به تجهیزات استفاده کننده سنگین ندارد به عنوان مثال ، بریدن و اتصال و نصب لوله های پلیمری ساده تر از روشی است که در مورد لوله های فلزی به کار می رود، با توجه به این که امروزه هزینه نیروی کار، پارامتر مهمی در قیمت نهایی مخصوص سیستم های لوله کشی است مزیت این لوله ها روشن تر می شود.

انعطاف پذیری و سفتی

اکثر لوله های گرما نرم پلیمری، انعطاف پذیری خوبی نسبت به مواد لوله های دیگر دارند و این ویژگی خصوصیات مهمی برای کاربرد لوله ها در زیرزمین است، این لوله ها می توانند پستی و بلندی های زمین را با تعدد کمتری اتصالات نسبت به موارد مشابه طی کنند، به دلیل انعطاف پذیری خوب این نوع لوله ها در شرایط سخت و ناملایم، آب و هوایی، کارایی این نوع لوله ها خوب است.

ارتعاشات

لوله و اتصالات پلیمری درمقابل ارتعاشات مختلف با توجه به استانداردهای مختلف ارائه شده مقاوم هستند، لوله و اتصالات پلیمری براساس استاندارد ۳۳۸۷ DIN بایستی شرایط فرکانس ۳/۲۳ هرتز و تعداد نوسان ۱۰۴۸۵۰۰۰ مرتبه را با موفقیت سپری کند،باتوجه به انعطاف‌پذیری لوله های پلیمری، این نوع لوله ها می توانند لرزش های ناشی از زمین لرزه و یا ارتعاشات ناشی از کارکرد موتور (کمپرسوره) را تحمل کنند.

تعداد روش های اتصال

روش های زیادی برای اتصال این نوع لوله ها وجود دارد که ازجمله به روش ها زیر می توان اشاره کرد :

  • پرسی
  • همجوشی حرارتی
  • چسبی
  • فلنج
  • رزوه ای

معایب لوله های پلیمری

درجه اشتغال

از جمله محدودیت های مواد پلیمری، اشتغال پذیری آنها می باشد،طبق استاندارد ۴۱۰۲ DIN با اضافه کردن بعضی از ترکیبات آبی، ترکیب های استرس های فسفیت و برم دار به این مواد پلیمری می توان لوله های اشتعال ناپذیر تولید کرد، در این صورت این مواد پلیمری درکلاس مواد ۲B جا میگیرند که درصورت سوختن هیچ گونه گاز سمی نیز تولید نکند و طبق تاییدهای موجود برای آب آشامیدنی از نظر پزشکی نیز سرطان زا نمی باشد،هر چند که موادی نظیر پی وی سی خود با خود در مقابل شعله مقاوم می باشد.

تغییر انبساط طولی

این عیب بزرگ با رهنمون های جدید نظیر اضافه کردن لایه های فلزی نظیر الومنیوم ، استفاد از خم های U شکل در نصب و یا تغییر در ساختار لوله های پلیمری (مانند مشبک کردن) برطرف شده است.

استاندارد لوله های پلیمری

در نهایت می توان معایب و مزایای لوله های پلیمری و فلزی را در جدول های زیر خلاصه کرد :

معایب لوله های فلزیمعایب لوله های پلیمری
خوردگی از داخل و خارجعدم مقاومت مکانیکی
رسوب پذیریعدم تحمل فشار و دمای زیاد
وزن زیاد
غیراقتصادی بودن
مزایای لوله های فلزیمزایای لوله های پلیمبری
مقاومت مکانیکی زیادعدم خوردگی از داخل و خارج
تحمل فشار و دمای زیادرسوب ناپذیری و افت فشار کم
ضریب انبساط طولی کمترمونتاژ سریع و آسان
نفوذ ناپذیری صد درصداقتصادی بودن

دسته بندی

به دو دسته گرما نرم و گرما سخت تقسیم می شوند.

انواع لوله های پلیمری گرما نرم

لوله های پلی اتیلن (PE)، پی وی سی (PCB) ، پلی بوتیلن (PB) و پلی پروپیلن (PP).

انواع لوله های پلیمری گرما سخت

لوله های فایبر گلاس مسلح شده (ERP).

نکاتی درباره ی لوله های پلیمری

هیدرولیک خوب

به علت دیواره های صاف این نوع لوله ها ، مقاومت آنها دربرابر جریان کم است و باعث افت کمتر فشار می شود .

عمرطولانی

عمر سرویس دهی هر سیستم لوله مشی عامل مهمی است .

حدود ربع قرن است که میلیون‌ها سیستم لوله کشی با لوله های پلیمری و کارایی خوب انها در حال اجرا است اگرسیستم لوله کشی با استفاده از لوله های پلیمری درست نصب شود دربعضی از شرایط می توان عمر کارکرد آنها را نامحدود در نظر گرفت .

عایق صوت

این نوع لوله ها عایق صوت و امواج بوده و دارای کاربرد در سیستم های مخاربراتی میباشند.

به عنوان مثال به دلیل لایه محافظ آلومینوم در لوله های چند لایه ، از آن می توان در کاربردهای مخابراتی استفاده نمود.

نفوذ اکسیژن

هر چند که لوله های پلیمری نسبت به عبور اکسیژن درمقایسه با لوله های فلزی مقاوم نیستند ولی امروزه با تمهیداتی نظیر چند لایه کردن لوله ها به نوعی مساله نفوذ اکسیژن را که در آنها وجود داشته را حل کرده اند.

در نتیجه این تجهیزات از هر گونه خوردگی و آسیب به دیگ های بخار ، منابع ، اتصالات و غیره در شرایط معمولی جلوگیری بعمل عمل می آید .

تاثیر مواد افزودنی در آب آشامیدنی

آب آشامیدنی باید از وجود فلزات سنگین نظیر جیوه (Hg)، کادمیوم (‍Cd)، سرب (Pb) و آرسنیک (As) عاری باشد .

به این منظور آب را بعد از استرلیزه کردن به مدت ۷۲ ساعت در لوله های که می خواهند آزمایش کنند قرار داده و سپس به کمک دستگاه جذب اتمی میزان عناصر سنگین و حتی بعضی از آنیون ها اندازه گیری می شوند.

فروش انواع لوله پلیمری

شهباز صنعت یکی از بهترین ارائه دهنده‌ ها ی لوله های پلیمری در کشور است. این فروشگاه بزرگ و مطمئن در جهت افزایش سطح کیفی صنایع در حوزه لوله و آهن آلات انواع لوله پلیمری را با بهترین قیمت و کیفیت به فروش می رساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *