منوی دسته بندی

کالیبراسیون

کالیبراسیون، مواردی که در حین انجام کالیبراسیون باید در نظر گرفته شود:

کالیبراسیون چیست؟

یکی از مهمترین مراحل برای حفظ دقت ابزار، کالیبراسیون ابزار است. کالیبراسیون فرآیند آماده سازی یک ابزار به گونه ای است که بتواند یک نتیجه ثابت برای یک نمونه معین ایجاد کند. طراحی ابزار دقیق شامل حذف یا حذف عناصری است که می تواند منجر به اندازه گیری های معیوب شود.

برای ایجاد همبستگی در مکان های دقیق در محدوده عملیاتی ابزار، کالیبراسیون تنها با استفاده از چند کالیبراتور انجام می شود. در حالی که از تعداد زیادی کالیبراتور برای توسعه رابطه کالیبراسیون یا “منحنی” استفاده می شود.

 زمان و کار مورد نیاز برای آماده سازی و آزمایش تعداد زیادی کالیبراتور ممکن است از سطح عملکرد به دست آمده بیشتر باشد. در عمل، باید بین درجه مطلوب عملکرد محصول و تلاش لازم برای تکمیل کالیبراسیون مصالحه ایجاد شود.

هنگامی که از نقاط میانی ذکر شده در معیارهای عملکرد سازنده برای کالیبراسیون استفاده شود، ابزار بهترین عملکرد را خواهد داشت. تکنیک تعریف شده به طور موثر خطای ابزار ذاتی در این مکان ها را حذف می کند یا صفر می کند

کالیبراسیون تجهیزات

چرا کالیبراسیون اینقدر مهم است؟

دقت و کیفیت اندازه گیری های انجام شده با یک قطعه تجهیزات توسط کالیبراسیون تعریف می شود. هنگام استفاده از فن‌آوری‌ها یا اندازه‌گیری ویژگی‌هایی مانند دما و رطوبت، تمایل به نتایج و دقت به «رانش» با زمان وجود دارد. برای خوانش های قابل اعتماد، دقیق و قابل تکرار، لازم است کالیبراسیون تجهیزات در طول عمر آن حفظ شود.

هدف کالیبراسیون کاهش عدم قطعیت اندازه گیری با اطمینان از دقت تجهیزات تست است. کالیبراسیون فرآیند کمی سازی و کاهش خطاها یا عدم قطعیت های اندازه گیری به سطح ایمن است.

چه زمانی کالیبره کنیم؟

 •  بر اساس توصیه سازنده
 •  پس از هر گونه شوک مکانیکی یا الکتریکی.
 •  قبل و بعد از اندازه گیری های حیاتی عمده
 •  به صورت دوره ای (سالانه، فصلی، ماهانه).
 •  پس از هر گونه اصلاح دستگاه

در صورت امکان، استفاده از آزمایشگاه کالیبراسیون سازنده تجهیزات یک گزینه عالی برای یافتن آزمایشگاه کالیبراسیون است.

سازنده از قبل همه چیزهایی را که در مورد تجهیزات باید بداند می داند و می تواند آن را کالیبره کند. سازنده همچنین می تواند هر گونه خدمات یا تعمیر و نگهداری لازم را انجام دهد.

علاوه بر این، استفاده از خدمات کالیبراسیون سازنده، ضمانت تجهیزات را باطل نمی کند. در واقع، آنها حتی ممکن است گارانتی تمدید شده ارائه دهند.

کالیبراسیون تجهیزات صنعتی

با این حال، استفاده از امکانات کالیبراسیون سازنده همیشه قابل دوام یا عملی نیست، بنابراین بیایید به برخی از گزینه های جایگزین نگاه کنیم:

اعتبارسنجی

الزامات مدیریتی و فنی خاص برای اجرای عملیات با کیفیت توسط یک آزمایشگاه کالیبراسیون معتبر دنبال می شود. مطابقت با استانداردهای روز در حال تغییر توسط یک آزمایشگاه شناخته شده تضمین می شود.

 یک مرجع اعتبار سنجی که توسط همکاری بین المللی اعتبارسنجی آزمایشگاهی به رسمیت شناخته شده است، یک آزمایشگاه کالیبراسیون معتبر  (ILAC) که تایید شده است.

عدم قطعیت کالیبراسیون

درک گواهی کالیبراسیون دشوار است، به خصوص اگر با مترولوژی آشنا نباشید. گواهی کالیبراسیون کیفیت و دقت دستگاه اندازه گیری را تأیید می کند، بنابراین بسیار مهم است که اصطلاحات و اعداد تصادفی را درک کنید.

این مقاله حاوی مشخصات مختلف در مورد دستگاه و همچنین اطلاعات آزمایشگاه کالیبراسیون و استانداردهایی است که آنها به آن پایبند هستند. “عدم قطعیت” کالیبراسیون انجام شده، مقدار مورد نیاز استاندارد ISO 17025، یکی از اطلاعات بسیار مهمی است که باید به آن توجه کرد.

به بیان ساده، مقدار مرتبط با عدم قطعیت نشان دهنده قابلیت اطمینان اندازه گیری است. به دلیل شرایط متعدد، از جمله ابزارهای مورد استفاده، شخصی که کالیبراسیون را انجام می دهد و روش مورد استفاده، هر اندازه گیری با ابهام یا تردید همراه است.

این مقدار نشان می دهد که آیا این اندازه گیری برای استفاده مناسب است یا خیر؟

بسیار مهم است که به یاد داشته باشید که خطا با عدم قطعیت یکسان نیست و خطا بدون عدم قطعیت اندازه گیری هیچ اهمیتی ندارد. تفاوت بین استاندارد مرجع و عدم قطعیت اندازه‌گیری، خطا نامیده می‌شود.

گواهی کالیبراسیون

گواهی کالیبراسیون سندی است که جزئیات کالیبراسیون تجهیزات را نشان می دهد. این گواهی به جزئیات کیفیت و دقت اندازه گیری دستگاه می پردازد. گواهی کالیبراسیون مطابق با معیارهای موسسه ملی استاندارد و فناوری (NIST) ساخته شده است.

بسیار مهم است که به یاد داشته باشید که عوامل مختلفی بر دقت و کالیبراسیون یک ابزار تأثیر می گذارد.

از سوی دیگر، تجهیزات اندازه گیری مورد استفاده برای عملیات کمتر پیچیده ممکن است به دقت زیادی نیاز نداشته باشد. قیمت دستگاه بر اساس کالیبراسیون آن تعیین می شود.

کالیبراسیون به زبان ساده
گواهی کالیبراسیون شامل موارد زیر می باشد:
 •   عنوان یا نام گواهی
 •     جزئیات آزمایشگاهی که وظیفه کالیبراسیون را بر عهده دارد
 •    اطلاعات مشتری
 •  گواهی کالیبراسیون دارای یک کد شناسایی منحصر به فرد است
 •  نام دستگاه و جزئیات
 •     همچنین شامل جزئیات شرایط محیطی است که در آن کالیبراسیون انجام شده است
 •   نتایج کالیبراسیون با قراردادهای علامت مربوطه
 •   مسئول نام، نامگذاری، شناسایی و امضای کالیبراسیون
 •   بیانیه ای که بیان می کند این نتایج آزمایش فقط برای این دستگاه قابل اجرا است.
 •  
    شواهدی که نشان می دهد اندازه گیری ها دقیق هستند:

تجربه و اندازه

اطلاع از مدت زمانی که یک آزمایشگاه کالیبراسیون را انجام داده است یک معیار مهم است. تجربه خوب و سابقه طولانی می تواند نشان دهد که آزمایشگاه در زمینه خود به خوبی تبحر دارد.

نحوه کالیبراسیون
تنظیم

تنظیم یک ابزار اندازه گیری، خواه یک ابزار مرجع باشد یا نباشد، به گونه ای که تا حد امکان دقیق عمل کند یا آن را برای هدف مورد نظر خود قابل قبول کند.

تنظیم مستلزم کار بر روی تجهیزات اندازه گیری به منظور دستیابی به حداکثر دقت عملیاتی است.

کالیبراسیون اغلب با یک تنظیم انجام می شود. تجهیزات اندازه گیری باید پس از تنظیم مجدد کالیبره شوند.

نام تجاری و شهرت

نام تجاری و شهرت آزمایشگاه کالیبراسیون نیز بر تصمیم شما تأثیر می گذارد، به خصوص اگر تجربه استفاده از خدمات  آزمایشگاه کالیبراسیون را  نداشته باشید.

قیمت

قیمت یکی دیگر از مواردی است که باید هنگام انتخاب فرآیند کالیبراسیون در نظر بگیرید. باید بررسی شود.

شهباز صنعت، تامین و تولید کننده انواع کنترل ولو ،شیر فشار شکن، تله بخار و لول گیج های صنعتی، شیرپنوماتیک با گواهی کالیبراسیون با سالها تجربه در خدمت شما عزیزان است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *