منوی دسته بندی

تله بخار ترموستاتیک

Thermostatic Steam Trap

تله بخار ترموستاتیک چیست؟

در پاسخ به دمای بخار اطراف عمل می کنند، عملکرد و مزایای چند نوع مختلف از این تله ها در زیر آورده شده است که هر کدام به شیوه ای متفاوت عمل کرده و برای انواع خاصی از کاربردها مناسب می باشند.

  1. تله بخار انبساطی مایع
    این نوع تله بخار یکی از ساده ترین تله های ترموستاتیک است که در شکل زیر نشان داده شده است،یک المان پر شده از روغن به منظور بستن ولو در مقابل نشیمنگاه گرم شده و منبسط می شود،تنظیم تراپ این امکان را ایجاد می کند که دمای خروجی تراپ بین ℃۶۰ و ℃۱۰۰ تغییر کند که این امر به طور ایده آل دستگاه را به منظور تخلیه مقادیر زیاد از هوا و کندانس سرد هنگام راه اندازی مناسب می سازد.

تله بخار انبساطی مایع یک المان پر شده از روغن به منظور بستن ولو در مقابل نشیمنگاه گرم شده و منبسط می شود

 

شکل ۱ : تله بخار انبساطی مایع

کاربرد موردی تله بخار انبساطی مایع
تله انبساطی مایع به دلیل ویژگی دمای ثابت تخلیه معمولا به عنوان یک تله تخلیه در حالت خاموشی به کار برده می شود،در اینجا جهت غوطه وری مداوم المان پر شده با روغن ، خروجی تراپ باید به سمت بالا باشد،همان طور که در شکل بالا دیده می شود.( Condensate out: خروجی کندانس) از آنجا که تراپ می تواند تنها بین دمای ℃۶۰ و ℃ ۱۰۰ تخلیه شود، فقط در طول راه اندازی باز خواهد ماند.

این می تواند در کنار یک تله تخلیه اصلی که به طور معمول به یک خط برگشتی کندانس متصل شده، نصب گردد.

مزایا
این تله های بخار می توانند برای تخلیه در دماهای پایین تنظیم شوند، به این ترتیب به شیوه ای عالی امکان تخلیه کندانس سرد را فراهم می کنند.

تله انبساطی مایع مانند “تله بر مبنای توازن فشار” هنگامی که سرد می شود به طور کامل باز می شود و در بارهای راه اندازی ، تخلیه هوا مناسب بوده و حداکثر ظرفیت کندانس را ارائه می دهند.

تله انبساطی مایع می تواند به عنوان یک تله تخلیه در هنگام راه اندازی در خطوط انتقال بخار سوپرهیت کم فشار استفاده شود،این نوع تراپ همچنین قادر به مقاومت در شرایط ارتعاش و “ضربه چکش” است.

معایب

لوله انعطاف پذیر المان می تواند توسط میعانات خورنده یا فوق گرم از بین برود، از آنجا که تله انبساطی مایع ، کندانس را در دمای ℃۱۰۰ یا زیر آن تخلیه می کند ، هرگز نباید در کاربردهایی که نیاز به حذف فوری کندانس از فضای بخار دارند ، مورد استفاده قرار گیرد،اگر تله در معرض شرایط انجمادی است ، تله و لوله کاری مرتبط با آن باید به خوبی عایق بندی شوند.

تله انبساطی مایع به خودی خود یک راه حل تله ای نیست چون معمولا به منظور عملکرد موازی به یک تله بخار دیگر نیاز دارد، با این حال این نوع تله اغلب می تواند در جایی که سرعت راه اندازی مهم نیست ، مورد استفاده قرار گیرد.

  1. تله بخار بر مبنای توازن فشار
    در واقع تله بخار بر مبنای توازن فشار ، نوع تکامل یافته تر تله بخار انبساطی مایع بوده که در شکل نشان داده شده است،دمای عملیاتی آن توسط فشار بخار اطراف تحت تاثیر قرار می گیرد،المان عملیاتی کپسولی محتوی مخلوطی از آب و یک مایع مخصوص با نقطه جوش زیر آب است.

در شرایطی که کندانس سرد در راه اندازی وجود دارد ، کپسول آزاد است. ولو ، نشیمنگاه خود را دورمی کند و به طور گسترده ای باز می شود ، به طوری که هوا را بدون محدودیت خارج می کند، این ویژگی تمام تله های بر مبنای توازن فشار است و توضیح می دهد که چرا این تله ها برای تهویه هوا مناسب می باشند.

تله بخار بر مبنای توازن فشار با کپسول قابل تعویض

 

تله بخار بر مبنای توازن فشار با کپسول قابل تعویض

عملکرد کپسول تله بخار بر مبنای توازن فشار
زمانی که میعانات از طریق تله بخار بر مبنای توازن فشار عبور می کنند، گرما به مایع کپسول منتقل می شود،قبل از اینکه بخار به تله برسد ، مایع تبخیر می شود،فشار بخار داخل کپسول باعث انبساط آن می شود و به این ترتیب ولو خاموش می شود و باعث بسته شدن مسیر خروجی سیال می گردد .

بعد از اینکه آب اطراف کپسول را خنک کرد ، گرما از تله خارج می شود ، بخار به مایع تبدیل می شود و کپسول منقبض می گردد،به این ترتیب ولو باز شده و کندانس را آزاد می کند تا بخار دوباره وارد عمل شده و چرخه تکرار شود.

فروش تله بخار ترموستاتیک
نوع اولیه المان ها با ساختمان غیر آهنی در برابر اثر “ضربه چکش” آسیب پذیر بودند،معرفی المان های با جنس استینلس استیل قابلیت اطمینان را به طور قابل توجهی افزایش داد.

شکل زیر نمایی گسترده از آرایش یک تله بخار مدرن بر مبنای توازن فشار را نشان می دهد که دارای مقاومت قابل توجهی در برابر آسیب ناشی از اثر “ضربه چکش”، سوپرهیت و خوردگی است، در واقع سوپرهیت پدیده ای است که در آن یک مایع تا بالاتر از نقطه جوش حرارت داده می شود بدون اینکه تبخیر شود.

مزایای تله بخار بر مبنای توازن فشار
کوچک ، سبک و نسبت به اندازه اش ظرفیت زیادی دارد.
در هنگام راه اندازی ، ولو کاملا باز می شود. به این ترتیب به هوا و دیگر گازهای غیر قابل تراکم این امکان را می دهد که آزادانه تخلیه شده و هنگامی که نیرو افزایش داده می شود ، باعث حذف حداکثر کندانس می گردد.
بعید است که این نوع تله حین کار در یک موقعیت منجمد شود.
نوع مدرن تله بر مبنای توازن فشار به طور اتوماتیک خود را با تغییرات فشار بخار، حداکثر تا فشار کاری خود تنظیم می کند. این تله همچنین سوپرهیت را حداکثر تا ℃۷۰ تحمل می کند.
نگهداری تله آسان است. کپسول و نشیمنگاه ولو به آسانی خارج می شوند و بدون خارج کردن تله از خط در عرض چند دقیقه می توان جایگزین ها را نصب کرد.

معایب تله بخار بر مبنای توازن فشار
مدل های قدیمی این نوع تله دارای کپسول هایی بودند که در برابر اثر “ضربه چکش” یا کندانس خورنده آسیب پذیر بودند. کپسول های استینلس استیل جوشکاری شده که اخیرا معرفی شد اند ، بهتر قادرند تا این چنین شرایطی را تحمل کنند.
به طور کلی در مقایسه با دیگر تله های ترموستاتیک ، این نوع تله تا زمانی که دمای کندانس به زیر دمای بخار کاهش پیدا نکند ، باز نمی شود. ( تفاوت دما به صورت دقیق توسط مایع مورد استفاده در پر کردن المان تعیین می شود.) در صورت استفاده از این نوع تله بخار در مواردی مانند تخلیه خطوط اصلی بخار ، مبدل های حرارتی ، زمان لازم جهت سرد شدن تا تخلیه کندانس ممکن است باعث باقی ماندن کندانس در خط بخار و ایجاد مشکل و یا صدمه به تولید شود.

 شهباز صنعت، واردات و توزیع  انواع استیم تراپ (Steam Trap) ترموستاتیک، مکانیکی، ترمودینامیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *